Au/TiO2/p-GaAs Diyotun Elektronik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electronic properties of Au/TiO2/p-GaAs (mis) diode
  1. Tez No: 958792
  2. Yazar: İRFAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında ilk önce hazırlanan Au/TiO2/p-GaAs metal-yalıtlan-yarıiletken (MIS) diyotun akım-voltaj (I-V) karakteristikleri 20 mW/cm2-120 mW/cm2 aydınlatma şiddeti aralığında analiz edildi. I-V ölçümlerinden, MIS diyotun idealite faktörü (n), ters doyma akımı (I0), potansiyel engel yüksekliği (B0), seri direnç (Rs) gibi temel elektriksel parametreleri belirlendi. Bununla beraber, ters öngerilim bölgesindeki akımın artan aydınlatma şiddeti ile artarken doğru öngerilim bölgesindeki akımın hemen hemen değişmediği gözlendi. Ayrıca, ters öngerilim bölgesindeki fotoakımın karanlık akımdan daha yüksek olduğu görüldü. Daha sonra, MIS diyotun kapasitans-voltaj (C-V) ve iletkenlik-voltaj (G/-V) karakteristikleri 10 kHz-3 MHz frekans aralığında analiz edildi. C ve G/'nın frekans ile değişimi arayüzey durumların (Nss) varlığına atfedildi. Ek olarak, MIS diyotun kompleks dielektrik geçirgenlik (*)/elektrik modülüs (M*)/empedans (Z*) ve ac iletkenlik (σac) gibi dielektrik parametreleri ölçülen C and G/ verileri kullanılarak elde edildi. Bu parametrelerin güçlü bir şekilde frekansa bağlı olduğu gözlendi. Sonuçlar, hazırlanan MIS diyotunun hem ışığa hem de frekansa duyarlı olduğunu, optoelektronik ve elektronik uygulamalarda fotodiyot ve kapasitör olarak kullanılabileceğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, first the current-voltage (I-V) characteristics of the prepared Au/TiO2/p-GaAs metal-insulator-semiconductor (MIS) diode were analyzed in the illumination intensity range of 20 mW/cm2 -120 mW/cm2. From I-V measurements, basic electrical parameters of the MIS diode such as ideality factor (n), reverse saturation current (I0), potential barrier height (B0), series resistance (Rs) were determined. Moreover, it was observed that the current in the reverse bias region increased with increasing illumination intensity, while the current in the forward bias region remained almost unchanged. Also, the photocurrent in the reverse bias region was observed to be higher than the dark current. Then, the capacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G/-V) characteristics of the MIS diode were analyzed in the frequency range of 10 kHz-3 MHz. The variation of C and G/ with frequency was attributed to the existence of interface states (Nss). Additionally, the dielectric parameters of the MIS diode, such as complex dielectric permittivity (*)/electric modulus (M*)/impedance (Z*) and ac conductivity (σac) were obtained using the measured C and G/ data. It was observed that these parameters were strongly dependent on the frequency. The results confirm that the MIS diode is sensitive to both light and frequency exhibits a photoconductive behavior. The results confirm that the prepared MIS diode is sensitive to both light and frequency and can be used as photodiode and capacitor in optoelectronic and electronic applications.