Sınıf öğretmenlerinin temel astronomi konularına yönelik hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi: bir eğitim programı önerisi
Determining the in-service training needs of classroom teachers on basic astronomy topics: A training program proposal
  1. Tez No: 958798
  2. Yazar: BEGÜM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇAKINBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Araştırmanın temel amacı sınıf öğretmenlerinin temel astronomi konularına yönelik hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını belirlemek ve belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet içi eğitim programı hazırlayarak öneri şeklinde sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nitel yaklaşım benimsenmiş ve durum çalışmasıyla yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Antalya ili Muratpaşa ilçesinde MEB'be bağlı ve özel okullarda görev yapan 25 sınıf öğretmeni ve onların 4. sınıfa devam eden 20 ilkokul öğrencisi, Türkiye'nin farklı üniversitelerinde sınıf eğitimi alanında fen eğitimi çalışan 10 öğretim üyesi ve 19 son sınıfa devam eden sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın ihtiyaç analiz süreci; doküman analizi, gözlem ve görüşmeler ile yürütülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin astronomi konularındaki ihtiyaçlarının tespit edilmesi sürecinde kullanılan veri toplama araçları araştırmacının her bir çalışma grubuna uygun olacak şekilde hazırlamış yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem formlarıdır. Görüşme formlarında sınıf öğretmenlerine yönelik 12, ilkokul öğrencilerine yönelik 4, akademisyenlere yönelik 3 ve sınıf öğretmen adaylarına yönelik 6 ana soru yer almaktadır. Her bir çalışma grubuyla 20-30 dakikalık görüşmeler yapılmış ve buna ek olarak sınıf öğretmenlerinin derslerinde gözlem yapılmıştır. Gözlem sürecinde hem öğretmenler hem de öğrenciler gözlemlenmiştir. Gözlem formunda ise ders sürecinde çalışmanın amacı kapsamında gözlemlenecek 9 madde hazırlanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analizi ile analiz edilmiş; kod, kategori ve temalar oluşturulmuş ve analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin ihtiyacı olan konuların temel astronomi konuları, bu konuların anlatımında kullanılabilecek farklı materyal ve etkinlikler, yöntem-teknik, kavram yanılgıları, astronomi okuryazarları ve astronomi anlatımında kullanılabilecek farklı teknolojik uygulamalar şeklinde belirlenmiştir. Ortaya çıkan bu ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet içi eğitim programı geliştirilme yoluna gidilmiştir. Bu aşamadan sonra programın hangi yaklaşıma göre hazırlanacağı belirlenmiş ve kazanımlar yazılmıştır. Ardından hizmet içi eğitim programının planı oluşturulmuş ve eğitimin nasıl, nerede ve kaç saat/gün verileceğine karar verilmiştir. Ders planları oluşturulduktan sonra, literatür incelenmiş ve temel kaynaklar belirlenerek, uygulamalar ve bunların örnekleri içerik olarak sunulmuştur. Araştırmanın sonunda ihtiyaç analizinden elde edilen sonuçlar dahilinde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research aimed to identify the in-service training needs of classroom teachers regarding basic astronomy topics and to design a training program aligned with these needs. For this purpose, a qualitative approach was adopted and the study was conducted as a case study convenience sampling was used to form the study group, which included 25 classroom teachers from private schools in Muratpaşa, Antalya, 20 fourth-grade students, 10 science education faculty members from various Turkish universities, and 19 senior pre-service teachers. Needs analysis was conducted using document analysis, observations, and semi-structured interviews. Interview forms included 12 questions for teachers, 4 for students, 3 for academics, and 6 for pre-service teachers. Each interview lasted 20–30 minutes. Additionally, classroom observations were carried out, guided by a 9-item observation form designed to align with the study's objectives. Both teacher and student interactions during lessons were observed. Content analysis was applied to the collected data, resulting in codes, categories, and themes. Findings revealed that classroom teachers required support in several areas: basic astronomy concepts, use of diverse materials and activities, teaching methods and techniques, addressing misconceptions, improving astronomy literacy, and integrating technological applications into astronomy instruction. Based on these needs, an in-service training program was developed. The program's pedagogical approach was selected, learning outcomes were defined, and a detailed plan specifying the delivery format, duration, and location was created. Lesson plans were prepared, core literature and resources were identified, and practical applications with examples were included as program content. Finally, recommendations were formulated based on the needs analysis, aiming to enhance teachers' knowledge, instructional strategies, and resource use in teaching astronomy effectively.