Implementation of (63, 43) reed-solomon decoder using the Z80 general purpose microprocessor
- Tez No: 9588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET (63,43) REED-SOLOMON KOD ÇÖZÜCÜNÜN GENEL AMAÇLI MîKRO IŞLEYîd Z80 KULLANARAK GERÇEKLEŞTİRİ LMESİ ÖZDEMÎR F. Taner Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Orta Doğu Teknik üniversitesi, Ankara Tez Yöneticileri : Doç. Dr. Semih Bilgen Doç. Dr. Melek D. Yücel Haziran 1990, 133 sayfa Bu çalışmada, (63,43) Reed- Solomon kod çözücüsü, genel amaçlı mikroişleyici Z80 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu gerçekleştirmede, genel amaçlı bir mikro bilgisayar kartı kullanılmıştır. Bu kart, Z80 CPU, Z80 PIO, EPROM, RAM ve bir klavye-gösterge modülünden oluşmuştur. Bu modül ile CPU arasındaki ara birim, 8255 paralel arabirim tarafından sağlanmıştır. Gerçekleştirme için assembly dilinde yazılım, PMDS (Philips Mikrobilgisayar Geliştirme Sistemi) üzerinde yazılmış ve Z80 kodlarına çevrilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Z80 ile gerçekleştirilen(63,43) RS kod çözücü için ulaşılabilen en yüksek veri hızın* bulmaktır. Frekans alanında bir kod çözme algoritması, ve GF(64) elemanlarının çarpımı için direk tablo metodu kullanılmıştır. En yüksek veri hızı 4 MHz saat hızında 2840 bps ve 6 MHz saat hızında 4260 bps olarak elde edilmiştir. Anahtar sözcükler : Veri haberleşmesi, Reed- Solomon kodları, Frekans alanında kod çözme, Z80 mikroişleyici.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION OF (63,43) REED-SOLOMON DECODES USING THE Z80 GENERAL PURPOSE MICROPROCESSOR öZDEMîR, F. Taner M.Sc. in Electrical and Electronics Engineering Middle East Technical University, Ankara Supervisors : Assoc. Prof. Dr. Semih Bilgen Assoc. Prof. Dr. Melek D. Yücel June 1990, 133 pages In this study, a (63,43) Reed- Solomon decoder is implemented using the Z80 general purpose microprocessor. In the implementation, a general purpose microcomputer board is used. The board consists of Z80 CPU, Z80 PIO, EPROM, RAM and a keyboard-display module. The interface between this module and the CPU is provided by the 8255 parallel interface. Assembly language software for the implementation is written and transformed into Z80 code on the PMDS (Philips Microcomputer Development System). The purpose of this study is to find the maximum achievable data rate for the (63,43) RS decoder, iiiimplemented with the Z80, A frequency domain decoding algorithm, and direct table method for the multiplication of GF(64) elements are used. Maximum data rate is obtained as 2840 bps at 4 MHz clock rate and 4260 bps at 6 MHz clock rate. Key words :' Data communication, Reed- Solomon codes, Frequency domain decoding, Z80 microprocessor. Science Code 6D9.DZ.D5 IV