Güney Amerika'da kamusal alanın dönüşümüne Santiago'dan iki örnek:La Moneda Sarayı ve Gabriela Mistral Kültür Merkezi
Transformation of public space in South America: Two examples from Santiago, La Moneda Palace and the Gabriela Mistral Cultural center
- Tez No: 958817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, History, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'de yapılan birçok akademik çalışmanın Batı merkezli bir eksende ilerlemesinden ötürü başlayan bu çalışma, Güney Amerika'nın doğu kıyısını oluşturan Şili'nin başkenti Santiago şehrindeki iki yapıyı kentsel gelişim sürecinde kamusal alan kavramı üzerinden ele almaktadır. Başkent Santiago, XX. Yüzyılda giderek artan sosyalist eğilimlerin sonunda ilk defa demokratik yolla sosyalist bir başkan seçmiş, ancak seçilmiş Başkan Salvador Allende, özellikle ABD'nin baskılarıyla gelişen bir darbe sonucunda hükümetten indirilmiştir. Bu siyasi travmanın merkezinde kalan iki önemli yapı olan La Moneda Sarayı ile Gabriela Mistral Kültür Merkezi ve Alameda Bulvarı ekseninde oluşan aks; Şili'nin yakın kültürel geçmişinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı iki örnek üzerinden Güney Amerika'daki bir ülkenin mimarlığını, kamusal alandaki var oluş süreçlerini ve kentsel ölçekte bunun şehre ve kullanıcılara nasıl yansıdığını anlamlandırarak farklı bir coğrafyadaki mimarlık öyküsünün literatüre kazandırılmasıdır. Farklı dönemlerde farklı işlevlerle inşa edilen bu yapılar, Amerika kıtası ve Güney Amerika'nın tarihsel gelişimi, Yeni Çağ döneminde Avrupalı sömürge devletlerince“keşfedilişi”ve“yeni dünya”olarak işgal edilmesine dayanan sürecin ardından gelen ve kazanılan bağımsızlık mücadelesine sonrası doğan yeni bir ulusun kentsel planlama ve mimarlık anlayışı üzerinden analiz edilmişlerdir. Santiago'nun kentsel ölçekteki geçmişini ve kimliğini anlayabilmek adına en erken dönemdeki kent planlarından itibaren önemli değişikliklerin yaşandığı planlar esas alınarak araştırmanın odaklandığı La Moneda Sarayı ve Gabriela Mistral Kültür Merkezi'nin bulunduğu bölgenin nasıl bir değişim geçirdiği incelenmiş olup yapıların gündelik hayattaki kamusallıkları yerinde gözlemlenmiştir. Bu çalışmada konu edilen iki yapının da özellikle tarih boyunca yaşanan toplumsal süreçlerle sürekli bir değişimin merkezi haline geldikleri, çağın gerekliliklerine göre yeniden işlevlendirilip giderek büyüyen kamusal alana mâl olmuşlardır. Yine de yarattıkları kamusal alanın Batılı ve Amerikan bir anlayışa sıkıştığı, dolayısıyla yerel kullanımlar anlamında zaman zaman yetersiz ve yüzeysel kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the Western-centric orientation of many academic studies conducted in Turkey, this research focuses on two buildings in Santiago, the capital of Chile, which forms the east coast of South America, through the concept of public space in the urban development process. In the 20th century, Santiago became the first Latin American capital to elect a socialist president, Salvador Allende. However, President Allende was removed from the government because of a coup d'état, especially after the intervention of the USA. At the heart of this political trauma were two significant structures: La Moneda Palace and the Gabriela Mistral Cultural Center, situated along the Alameda Boulevard axis. The aim of this study is to contribute to the architectural discourse by interpreting the architecture of a South American country through two examples—examining how these structures embody public presence and how this presence is reflected on an urban scale, both in the city and in the lives of its users. These structures, which were built with different functions in different periods, were analyzed through the understanding of urban planning and architecture of a new nation that emerged after the historical development of the American continent and South America, the process based on its“discovery”and occupation as a“new world”by European colonial states during the New Age period and the struggle for independence. In order to understand the history and identity of Santiago on an urban scale, the transformation of the area where La Moneda Palace and Gabriela Mistral Cultural Center are located, where the research is focused, has been examined based on the plans that have undergone significant changes since the earliest accessible urban plans, and the publicity of the buildings in daily life has been observed on site. The two buildings mentioned in this study have become the center of continuous change, especially with the social processes experienced throughout history, and they have been re-functional according to the requirements of the age and have cost the ever-growing public space. Nevertheless, it has been determined that the public space they have created is stuck in a Western and American understanding, and therefore it is sometimes inadequate and superficial in terms of local uses.