Özel hastanelerde mekan analizi ve kullanıcı memnuniyeti üzerine bir çalışma 'özel Konya farabi hastanesi' örneği
A study on space analysis and user satisfaction in private hospitals: The example of 'private Konya farabi hospital'
- Tez No: 958826
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Mimarlık, Hospitals, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ve sosyoekonomik durumun değişmesi ile hastanelere başvuran kişilerin fiziki ve psikolojik anlamda beklentileri artmaktadır. Buna paralel olarak özellikle özel hastanelerde, tasarım kriterlerinin değişmesinden ve pozitif anlamda iyileşmeden söz edilebilir. Bu çalışmada, özel hastanelerde bulunan, yönetmeliklerde ölçüleri belirlenmiş mekanların fiziksel ve psikolojik olarak yeterli olup olmadığı araştırılmış, sağlık çalışanları kapsamında konfor beklentileri incelenmiştir. Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan Özel Konya Farabi Hastanesi'nin mekân analizleri yapılarak, özel hastanelerde bulunması gereken mekanların tasarım anlamında günümüz konfor beklentilerinin, sağlık çalışanları üzerinde yapılan anket çalışması ile memnuniyet düzeyleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the developing technology and changing socioeconomic status, the physical and psychological expectations of people applying to hospitals are increasing. In parallel with this, it can be said that design criteria have changed and positive improvements have been made, especially in private hospitals. In this study, it was investigated whether the spaces in private hospitals, whose dimensions are determined in the regulations, are physically and psychologically sufficient, and the comfort expectations of healthcare workers were examined. The space analysis of Private Konya Farabi Hospital, located in Selçuklu district of Konya province, was conducted, and the comfort expectations of today in terms of design of the spaces that should be in private hospitals, and the satisfaction levels of healthcare workers were investigated with a survey study conducted on them.