İklim değişikliği kapsamında kentsel yayılmanın karbon emisyonuna etkilerinin incelenmesi: İstanbul ili örneği
Investigation of the effects of urban sprawl on carbon emissions in the context of climate change: The case of İstanbul province
- Tez No: 958828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA BAKIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bilim ve teknolojideki gelişmeler üretim ve tüketim süreçlerini hızlandırmıştır. Kentler; plansız ve düzensiz yayılma ile karşı karşıya kalmıştır. Bu süreç sadece fiziksel mekanı değil aynı zamanda sosyoekonomik ve çevresel sürdürebilirliği de etkilemektedir. Söz konusu kentsel yayılma ile fosil yakıt ve enerji tüketiminin artması, doğal alanların kentleşmesi ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi çeşitli çevresel etkiler ortaya çıkmıştır. Kaynakların kontrolsüz bir şekilde kullanılması, küresel ölçekte iklim değişikliğini tetikleyerek karbon emisyonunu arttırmaktadır. İklim değişikliği kavramı artık bilimsel olduğu kadar politik ve ekonomik bir konu haline gelmiştir. İklim değişikliği politikalarında kaynakların gelecek nesillere aktarılması önemli bir yer kaplamaktadır. Bu bağlamda kentleşmenin ve karbon emisyonlarının gelecek yıllar için öngörüsünün yapılması önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında İstanbul'da kentsel yayılmayı ölçmek için arazi kullanım haritaları, Destek Vektör Makineleri (DVM) yöntemi kullanılarak oluşturulmuş ardından Yapay Sinir Ağları (YSA) ve Hücresel Otomata (HO) hibrit modeli ile 2050 yılı simülasyonu yapılmıştır. Geçmiş ve gelecek yıllara yönelik emisyon tahminleri regresyon yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda İstanbul'da kentsel yayılma süreçleri ile karbon emisyonları arasında doğrusal bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Bu ilişki, kentsel alanların mekânsal genişlemesinin doğrudan sera gazı salınımlarını artırdığını ortaya koyarak, kentleşme dinamiklerinin iklim değişikliği üzerindeki etkisini sayısal verilerle doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in science and technology have accelerated production and consumption processes. As a consequence, cities have been increasingly subjected to unplanned and fragmented urban expansion. This process affects not only the physical place but also socio-economic and environmental sustainability. Urban sprawl has resulted in various environmental consequences, including increased fossil fuel and energy consumption, the urbanization of natural landscapes, and a decline in biodiversity. The uncontrolled exploitation of resources accelerates global climate change by increasing carbon emissions. Consequently, climate change has become not only a scientific concern but also a prominent political and economic issue. The sustainable use of resources and their preservation for future generations have become key priorities in climate policy frameworks. In this context, forecasting urban growth and carbon emissions for future years is of great importance. In this study, land use maps were generated using the Support Vector Machines (SVM) method to assess urban sprawl in Istanbul. A simulation for the year 2050 was then conducted using Artificial Neural Networks (ANN) and Cellular Automata (CA) methods. Carbon emission estimates for past and future years were calculated using regression analysis. The findings indicate a linear relationship between urban sprawl dynamics and carbon emissions in Istanbul. This relationship demonstrates that the spatial expansion of urban areas directly increases greenhouse gas emissions, thereby empirically confirming the impact of urbanization dynamics on climate change through quantitative data.