The Effect of various parameters on the efficiency of activated sludge process
Farklı parametrelerin aktif çamur proses verimine etkileri
  1. Tez No: 95884
  2. Yazar: BARIŞ BADEMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Matematiksel modellerin Çevre Mühendisliği uygulamalarında kullanılması bir çok açıdan faydalı sonuçlar sağlar. Atıksu arıtım modelleri ile kısa sürede çeşitli dizayn konfigürasyonlarmın sonuçlan incelenerek verim ve ekonomi açısından uygunluk incelenebilir. Bu çalışmada International Association on Water Pollution Research and Control (IAWPRC) görev grubunun geliştirdiği aktif çamur modeli (SSSP) kullanılarak Klasik Aktif Çamur Prosesi ve Modifiye Ludzack-Ettinger Proses'larinde, arıtma verimini iyileştirmek amacıyla, proses dizayn parametreleri üzerine duyarlılık analizi yapılmıştır. Bu model kullanılarak hem dinamik hemde kararlı hal durumları için çözümler yapılmıştır. Bu şekilde aktif çamur prosesi için, model yardımıyla verim ve ekonomi açısından uygun olabilecek konfigürasyon ve dizayn parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Using mathematical models in Environmental Engineering studies, provides many usefull outcomes. As-if analysis can be conducted in short times for different design configurations by means of wastewater treatment models to determine most efficient and most economic configuration. In this thesis, Simulation of Single-Sludge Processes (SSSP) which was developed by the International Association on Water Pollution Research and Control (IAWPRC) task group, is used in sensitivity analysis of design parameters to improve treatment utilizations of Conventional Activated Sludge Process and Modified Ludzack-Ettinger Process. Both processes are examined by considering steady-state and dynamic performances. By this way design and configuration parameters, that can improve utilization and economics of activated sludge process, are studied.