Kimya endüstrisi atıksularının peroksimonosülfat bazlı ileri oksidasyon prosesleri ile arıtımında farklı aktivatörlerin etkisi
Effect of different activators in the treatment of chemical industry wastewaters by peroxymonosulfate-based advanced oxidation processes
  1. Tez No: 944972
  2. Yazar: DİLAN SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM YAZICI GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kimya endüstrisi, küresel ekonomide önemli bir paya sahip olmakla birlikte pek çok farklı endüstriyel sektörün ihtiyaç duyduğu ham madde veya yardımcı kimyasalların üretimini sağlamaktadır. Üretim için yüksek miktarda su kullanılmakta ve buna bağlı olarak oluşan atıksu dirençli ve kompleks kimyasallar içermektedir. Bu kimyasallar biyolojik olarak parçalanabilir olmadığından konvansiyonel arıtma teknikleri üzerinde inhibe edici etkileri olabilmektedir. Bu nedenle, bu atık suların arıtımı için peroksimonosülfat (PMS) bazlı ileri oksidasyon proseslerinin (İOP) uygulanabilirliği araştırılmıştır. PMS bazlı İOP'lerinde aktivasyon için demir iyonları (Fe+2), ısı, ultraviyole (UV) ışınları ve elektrik akımı gibi farklı aktivatörler kullanılmış ve arıtma verimi üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Tek başına PMS oksidanı kullanıldığında KOİ giderim verimi %18 olurken, Fe+2 iyonlarının kullanıldığı PMS prosesi (Fe/PMS) ile %54.2, ısının kullanıldığı PMS prosesi (Isı/PMS) ile %41.4, UV ışınlarının kullanıldığı PMS prosesi (UV/PMS) ile %51.6 ve elektrik akımının kullanıldığı PMS prosesi (EC/PMS) ile %82.1 KOİ giderim verimleri elde edilmiştir. Bu proseslerin işletme parametrelerinin optimizasyonu için Cevap Yüzey Yöntemi (CYY) ve Box- Behnken Tasarımı (BBT) kullanılmıştır. Optimum koşullar altında yürütülen doğrulama deneyleri sonucu Fe/PMS, Isı/PMS, UV/PMS ve EC/PMS prosesleri için sırasıyla KOİ giderim verimleri %59.5, %47.5, %57 ve %91; UV254 giderim verimleri %83.8, %78.5, %83.0 ve %94.5 olarak belirlenmiştir. Ayrıca, proseslerin KOİ giderim verimlerine bağlı olarak maliyetleri Fe/PMS, Isı/PMS, UV/PMS ve EC/PMS prosesler için sırasıyla 216.8 TL/kg KOİ, 121.3 TL/kg KOİ, 112 TL/kg KOİ ve 20 TL/kg KOİ olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, PMS aktivasyonu için kullanılan aktivatör türünün PMS bazlı İOP'lerin performansı üzerinde etkili olduğu, BBT'nin PMS bazlı İOP'ler ile kirletici gideriminin açıklanmasında etkili, uygun ve anlamlı bir yöntem olduğu, proses maliyetleri ve kirletici giderim verimleri bakımından değerlendirildiğinde en efektif prosesin EC/PMS olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The chemical industry plays a significant share in the global economy and supplies raw materials or auxiliary chemicals required by many different industrial sectors. A large amount of water is used during production, and consequently, the resulting wastewater contains resistant and complex chemicals. Since these chemicals are not biodegradable, they may have inhibitory effects on conventional treatment methods. Therefore, the applicability of peroxymonosulfate (PMS)-based advanced oxidation processes (AOPs) for the treatment of such wastewater has been investigated. Various activators such as ferrous ions (Fe⁺²), heat, ultraviolet (UV) radiation, and electric current have been used for the activation of PMS-based AOPs, and their effects on treatment efficiency have been compared. When PMS was used alone as an oxidant, the chemical oxygen demand (COD) removal efficiency was 18%. However, COD removal efficiencies were determined as 54.2% for the PMS process activated with Fe⁺2 (Fe/PMS), 41.4% with heat (Heat/PMS), 51.6% with UV radiation (UV/PMS), and 82.1% with electric current (EC/PMS). The Response Surface Methodology (RSM) and Box-Behnken Design (BBD) were employed to optimize the operational parameters of these processes. Under optimum conditions, confirmation experiments revealed COD removal efficiencies of 59.5%, 47.5%, 57%, and 91%, and UV254 removal efficiencies of 83.8%, 78.5%, 83.0%, and 94.5% for the Fe/PMS, Heat/PMS, UV/PMS, and EC/PMS processes, respectively. Furthermore, based on COD removal efficiencies, the treatment costs were calculated as 216.8 TL/kg COD for Fe/PMS, 121.3 TL/kg COD for Heat/PMS, 112 TL/kg COD for UV/PMS, and 20 TL/kg COD for EC/PMS. In conclusion, the type of activator used for PMS activation significantly affects the performance of PMS-based AOPs. BBD was found to be an effective, suitable, and meaningful method for describing pollutant removal using PMS-based AOPs. Among the evaluated processes, EC/PMS was determined to be the most effective in terms of both process cost and pollutant removal efficiency.