Yaşlandırma işleminin AA2024 alüminyum alaşımının mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of aging process on the mechanical properties of AA2024 aluminum alloy
  1. Tez No: 958848
  2. Yazar: GÖKHAN AKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KURBAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, çökelme sertleşmesi mekanizmasına sahip AA2024 alüminyum alaşımına uygulanan yaşlandırma ısıl işleminin, malzemenin mekanik özellikleri ve mikroyapısı üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında, AA2024 500 °C'de 2 saat süreyle çözeltiye alınmış, ani su verme işlemine tabi tutulmuştur. Sonrasında ise 190 °C sıcaklıkta sırasıyla 5, 10 ve 15 saat süreyle yapay yaşlandırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Her yaşlandırma süresi sonunda Brinell sertlik ölçümleri yapılmış, çekme testleri gerçekleştirilmiş ve mikroyapısal karakterizasyon Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, yaşlandırma süresinin artmasıyla birlikte önce sertlik ve çekme dayanımının yükseldiğini, ancak 10 saatin ardından bu değerlerde düşüş başladığını göstermektedir. Özellikle 10 saatlik yaşlandırmanın, en yüksek sertlik 109.77 HB ve çekme dayanımı 310.04 MPa değerlerini sağladığı gözlemlenmiştir. SEM analizleri de bu durumu desteklemekte olup, 10 saatlik yaşlandırmada çökeltilerin homojen, ince ve matrisle uyumlu dağıldığı; 15 saatlik yaşlandırmada ise çökeltilerin büyüyerek matrisle uyumsuz hale geldiği ve mekanik performansı olumsuz etkilediği görülmüştür. Bu çalışma, yaşlandırma süresinin hassas kontrolünün, yüksek performanslı uygulamalar için kritik olduğunu ortaya koymakta ve AA2024 alaşımı için önerilen optimum ısıl işlem parametrelerini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of aging heat treatment applied to the AA2024 aluminum alloy, which exhibits a precipitation hardening mechanism, on the mechanical properties and microstructure of the material were experimentally investigated. As part of the experimental work, AA2024 specimens were solution treated at 500 °C for 2 hours and subsequently subjected to rapid water quenching. This was followed by artificial aging at 190 °C for 5, 10, and 15 hours, respectively. At the end of each aging duration, Brinell hardness measurements and tensile tests were conducted, and microstructural characterization was performed using Scanning Electron Microscopy (SEM). The obtained results showed that with increasing aging time, both hardness and tensile strength initially increased but started to decrease after 10 hours. Notably, the highest hardness value of 109.77 HB and tensile strength of 310.04 MPa were observed at 10 hours of aging. SEM analyses supported these findings, revealing that the precipitates in the 10-hour aged samples were fine, uniformly distributed, and coherent with the matrix, while in the 15-hour aged samples, the precipitates had grown larger and lost coherence with the matrix, thereby negatively affecting mechanical performance. This study highlights the critical importance of precise aging time control for high-performance applications and presents recommended optimal heat treatment parameters for the AA2024 alloy.