Bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin Erzurum ekolojik koşullarında verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some chickpea (Cicer arietinum L.) cultivars in Erzurum ecological conditions
- Tez No: 958852
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç:Bu çalışmayla, tescilli 20 nohut çeşidinin (Ilgaz, Ayaslı, Bayrak, Aksu, Aslanbey, Uzunlu-99, Karlı, Bahadır, Aydoğan, Borabay, Botan, Arda, Çiftçi, Nihatbey, Seçkin, Sezgin, İnci, Hasanbey, Yazıcı, Aziziye-94) Erzurum ekolojisindeki verim ve verim unsurlarının belirlenmesi, adaptasyonları, mekanik hasada uygunluklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait 4 nolu deneme alanında 2023-2024 yıllarında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bulgulara ilişkin varyans analizleri, deneme planına göre SPSS paket programıyla değerlendirilmiştir. Ortalamalar arasındaki değişikler ise önemlilik seviyelerine göre Tukey testi ile incelenmiştir. Bulgular: Çıkış süresi 17,67 ile 22,17 gün, metrekaredeki bitki sayısı 30,52 ile 47,20 adet, çiçeklenmeye kadar geçen süre 56,67 ile 63,0 gün, fizyolojik olgunlaşmaya kadar geçen süre 107,83 ile 112,50 gün, bitki boyu 47,77 ile 61,23 cm, ilk bakla yüksekliği 18,13 ile 32,07 cm, bitki başına dal sayısı 3,03 ile 4,40 adet, bitkide bakla sayısı 42,50 ile 81,60 adet, bitkide tane sayısı 36,87 ile 92,90 adet, baklada tane sayısı 1,00 ile 1,27 adet, bin tane ağırlığı 377,83 ile 540,33 g, bitki başına tane verimi 18,73 ile 34,32 g, tane verimi 231,50 ile 323,67 kg/da, toplam verim 657,33 ile 878,83 kg/da ve hasat indeksi %33,83 ile %43,63 arasında olmak üzere çeşitlere göre önemli değişim göstermiştir. Sonuç: Çeşitlerin fenoloji, verim ve verim unsurları birlikte değerlendirildiğinde, diğer çeşitlere göre daha yüksek performans gösteren Nihatbey çeşidi, Erzurum'un özgün iklim koşullarına daha iyi uyum sağlayarak bu bölgede yetiştiricilik açısından önemli bir avantaj sunabilir. Bu durum, Nihatbey 'in bölgedeki nohut üretiminde verimliliği artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the yield and yield components of 20 registered chickpea varieties (Ilgaz, Ayaslı, Bayrak, Aksu, Aslanbey, Uzunlu-99, Karlı, Bahadır, Aydoğan, Borabay, Botan, Arda, Çiftçi, Nihatbey, Seçkin, Sezgin, İnci, Hasanbey, Yazıcı, Aziziye-94) in Erzurum ecology, their adaptations and suitability for mechanical harvesting. Method: The study was carried out in the 4th experimental area of Atatürk University Faculty of Agriculture in 2023-2024 according to the randomized block design with three replications. Variance analyses of the findings were evaluated using the SPSS package program according to the experimental plan. Changes between means were examined using the Tukey test according to significance levels. Findings: It was determined that there were significant differences among the varieties in terms of all parameters examined. Emergence time is 17.67 to 22.17 days, number of plants per square meter is 30.52 to 47.20, time until flowering is 56.67 to 63.0 days, time until physiological maturity is 107.83 to 112.50 days, plant height is 47.77 to 61.23 cm, first pod height is 18.13 to 32.07 cm, number of branches per plant is 3.03 to 4.40, number of pods per plant is 42.50 to 81.60, number of grains per plant is 36.87 to 92.90, number of grains per pod is 1.00 to 1.27, thousand grain weight is 377.83 to 540.33 g, grain yield per plant is 18.73 to 34.32 g, grain yield is 231.50 to 323.67 kg/da, total yield was between 657.33 and 878.83 kg/da and harvest index was between 33.83% and 43.63%, and it showed significant changes according to the varieties. Results: When the phenology, yield, and yield components of the varieties are evaluated together, Nihatbey outperforms other varieties, offering a significant advantage for cultivation in Erzurum by being better adapted to its unique climatic conditions. This suggests that Nihatbey has the potential to increase chickpea productivity in the region.