Süt ineklerinde mizacın stres, süt verimi ve kalitesi üzerine etkisi
The effect of temperament on stress, milk yield and quality in dairy cows
  1. Tez No: 958851
  2. Yazar: MURAT TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, süt ineklerinde mizaç özelliklerinin süt verimi ve kalitesi ile stres seviyesi arasındaki ilişkileri belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, üç farklı ırka (Simental, İsviçre Esmeri ve Holstein) ait toplam 19 baş sağmal süt ineği oluşturmuştur. Çalışma materyali hayvanlara kantar testi, çıkış hızı testi ve sağım sırasında arka bacak aktivite testleri uygulanmıştır. Haziran-Eylül ayları arasında yapılan süt verim denetimlerinden laktasyon süt verimi hesaplanmış; alınan süt örneklerinde kuru madde, protein, yağ ve laktoz içeriği ile somatik hücre sayısı belirlenmiştir. Ayrıca sabah ve akşam sağımlarında sıcaklık-nem indeksi belirlenmiş ve hayvanların rektal sıcaklığı ve karın bölgesi sıcaklığı kaydedilmiştir. Davranış testlerinden önce, testin bitiminden hemen sonra ve test bitiminden 1 saat sonra olmak üzere hayvanlardan kan alınarak kortizol düzeyleri belirlenmiştir. Çalışma materyali süt ineklerinde laktasyon süt verimi 2848.2 kg ve günlük ortalama süt verimi 9.77 kg olarak belirlenmiştir. Sütün kuru madde, yağ, protein ve laktoz seviyesi sırasıyla %8.56, 2.27, 3.10 ve 4.67 olarak bulunmuştur. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında alınan süt örneklerinde somatik hücre sayısı sırasıyla 102.263 adet/ml, 148.895 adet/ml ve 116.789 adet/ml olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationships between temperament traits, milk yield and quality, and stress levels in dairy cows. The animal sample consisted of 19 dairy cows from three different breeds (Simmental, Brown Swiss, and Holstein). The animals were subjected to weighing tests, exit velocity tests, and hindlimb activity tests during milking. Lactation milk yield was calculated from milk yield inspections conducted between June and September; dry matter, protein, fat, and lactose contents, as well as somatic cell count, were determined in milk samples. The temperature-humidity index was also determined during morning and evening milkings, and the animals' rectal and abdominal temperatures were recorded. Blood samples were drawn from the animals before the behavioral tests, immediately after the test, and 1 hour after the test to determine cortisol levels. Lactation milk yield in the dairy cows was determined as 2848.2 kg, and the average daily milk yield was 9.77 kg. The milk's dry matter, fat, protein, and lactose levels were found to be 8.56, 2.27, 3.10, and 4.67%, respectively. Somatic cell counts in milk samples taken in July, August, and September were determined to be 102,263 units/ml, 148,895 units/ml, and 116,789 units/ml, respectively.