Diversification power of real estate investment trusts (REİTs)
Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) çeşitlendirme gücü
- Tez No: 958869
- Danışmanlar: PROF. DR. MARC GRONWALD, DOÇ. DR. YUAN ZHAO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Aberdeen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu doktora tezi, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) verilerini kullanarak üç temel finans konusunu ampirik olarak inceler. Veri seti, 2001–2016 döneminde Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri için endeks ve firma düzeyindeki gözlemlerden oluşur; bu iki ülkede GYO temettülerine ilişkin düzenlemeler farklıdır. Üç konu, birbirinden bağımsız ampirik bölümler halinde sunulmuştur. Bildiğim kadarıyla bu çalışma, bu bağlamlarda GYO piyasasını anlamaya yönelik ilk girişim niteliğindedir. İlk ampirik bölüm, Dinamik Koşullu Korelasyon (DCC) ailesi modellerinin korelasyon tahminlerinin örnek dışı doğruluğunu, günlük, haftalık ve aylık frekanslarda geleneksel tahmin modellerine karşı değerlendirir. DCC ailesi modellerinden elde edilen örnek dışı tahminler; rassal yürüyüş modeli, tarihsel ortalama modeli, hareketli ortalama modeli ve AR(1) regresyon modeli ile istatistiksel güç ve ekonomik fayda açısından karşılaştırılır. Bulgularımız, DCC modellerinin hisse senedi ve GYO piyasa endeksleri arasındaki koşullu korelasyonun zamana göre değişimini yakalamada en başarılı olduğunu, buna karşın geleneksel modellerin istatistiksel ve ekonomik özellikler bakımından üstünlük gösterdiğini ortaya koyar. İkinci ampirik bölümde, hisse senedi ve GYO piyasaları arasındaki koşullu korelasyonu tahmin etmek için Asimetrik DCC-GJR-GARCH modeli kullanılır. Katkımız üç yönlüdür. Birincisi, literatürün aksine, Türkiye piyasaları arasındaki günlük koşullu korelasyonda aşağı yönlü bir eğilim bulurken, iki ABD piyasası arasındaki korelasyondaki yukarı yönlü eğilim literatürle uyumludur. İkincisi, 2008 küresel finans krizinin korelasyon eğiliminin yönünü değiştirdiğini gözlemleriz. Üçüncüsü, GYO'ların temettü politikalarının korelasyon dinamiklerinde önemli rol oynadığını saptarız. Türkiye'de GYO'ların temettü ödemeleri, GYO'ların Türk hisse senedi piyasasıyla koşullu korelasyonunu azaltırken ABD'de böyle bir ilişki tespit edilmez. Ayrıca, GYO temettü ödemeleri ile hisse senedi endeksiyle olan korelasyon arasındaki ilişkinin, Türkiye'deki farklı düzenleyici ortamla bağlantılı olduğunu ileri süreriz. Üçüncü bölüm, her iki ülkede hisse senedi piyasası ve GYO'lardan oluşan örnek dışı portföyleri optimize eder. Ayrıntıda, temettü ödeme oranlarına göre üç GYO grubu oluştururuz (temettü ödemeyen, düşük temettü ödeyen, yüksek temettü ödeyen). Bu gruplandırılmış GYO'ları hisse senedi piyasa endeksiyle birleştirir ve bu portföylerin ex-ante performanslarını karşılaştırırız. Bulgular, GYO'ların yatırım evrenini genişlettiğini ve bu genişlemenin GYO temettü politikalarına bağlı olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis research empirically investigates three major financial topics using data on Real Estate Investment Trusts (REITs). The data are index and firm levels from 2001 to 2016 for Turkey and the United States, two countries with different regulations pertaining to REIT dividends. The three topics are presented in stand-alone empirical chapters. To the best of my knowledge, this research is essentially the first attempt to understand the REIT market in these contexts. The first empirical chapter evaluates the out-of-sample accuracy of correlation forecasts from the Dynamic Conditional Correlation (DCC) family models against traditional forecasting models at daily, weekly, and monthly frequencies. The out-of-sample forecasts from DCC-family models are compared, in terms of their statistical power and economic benefits, with the following traditional forecasting models: a random walk model, a historical mean model, a moving average model, and an AR(1) regression model. We document that DCC models are best at capturing the time variation in the conditional correlation between the stock and REIT market indices, while the traditional models have superior statistical and economic properties. In the second empirical chapter, we use an Asymmetric DCC - GJR - GARCH model to estimate the conditional correlation between the stock and REIT markets. Our contribution is threefold. First, we find a downward trend in the daily conditional correlation between the Turkish markets, contrary to the literature, while the upward trend in the correlation between the two U.S. markets is consistent with the literature. Second, we observe that the trend in the correlation changes direction with the 2008 global financial crisis. Third, we find that the dividend policy of REITs plays an important role in the dynamics of the correlation. Dividend payments by Turkish REITs decrease their conditional correlation with the Turkish stock market while no such relationship is detected in the U.S. Furthermore, we argue that both the relationship between dividend payments by REITs and REIT correlation with the stock index is associated with the different regulatory environment of REITs in Turkey. The third chapter optimises out-of-sample portfolios consisting of stock market and REITs within both countries. In detail, we form three groups of REITs based on their dividend payout ratios (zero-, low-, and high-dividend-paying REITs). We then combine these grouped REITs with the stock market index and compare the ex-ante performances of these portfolios. We document that REITs expand the investment universe and, that this expansion is dependent on REIT dividend policies.