Hydrologic balances and water demands in TRNC
  1. Tez No: 95888
  2. Yazar: İBRAHİM ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
m ÖZET Bu çalışma, Kuzey Kıbns Türk Cumhuriyeti'nin yıllar boyudur çekitiği su sıkıntısını bilimsel bir yaklaşımla açıklamak amacı ile yapılmıştır. Çalışmada Kuzey Kıbns Türk Cumhuriyeti hakkında genel bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin su kaynaklan araştırılmış ve bu kaynaklann içinde olduklan durumlar ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ülkenin şu andaki mevcut su ihtiyaçlan ve su potansiyeli hesaplanmış ve bunlardan yararlanılarak mevcut su dengesi hesaplanmıştır. Bu yaklaşımlarla Kuzey Kıbns Türk Cumhuriyeti' deki su eksikliğinin boyutu bulunmuştur. Ayni hesaplamalar gelecek yıllar için de yapılmış ve gelecekteki su sıkıntısının boyutunun da ne olacağı kestirilmeye çalışılmıştır. Son olarak ise bu hesaplamaların sonucu hesaplanan su eksikliğine nasıl çözüm bulunacağı araştırılmış ve bu soruna çözüm önerileri sunulmuştur. Çözüm önerileri yeni su kaynaklan önermekle birlikte, mevcut su kaynaklarının nasıl korunacağını ve su tüketiminin nasıl azaltılacağını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this thesis, it is aimed to find the extent of water shortage problem of Turkish Republic of Northern Cyprus. Initially, there is general information about the country. Then, the water resources of the country are explained in details. The water demand and potential of the country are estimated and from this, the water balance of the country is calculated. By this approach, the amount of the water deficiency is found. It is also aimed to find the future water deficiency with the same calculations. And finally, it is tried to find some solutions for water deficiency. These solutions suggest that new water sources are necessary. Deliberations are also made how to protect the existing water resources and how to reduce the water consumption.