Lane-emden, pantograph ve riccati diferansiyel denklemlerini çözmek için charlier polinomları ve integrale dayalı yeni bir kollokasyon yöntemi
A new collocation method based on charlier polynomials and integral to solve lane-emden, pantograph and riccati differential equations
  1. Tez No: 958893
  2. Yazar: SİMGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYİP YÜZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezdeki amaç multi-pantograph, Lane-Emden, Riccati ve genelleştirilmiş pantograph diferansiyel denklemlerini nümerik olarak çözmemize yardımcı olacak Charlier polinomları üzerine kurulmuş integrale dayalı yeni bir kollokasyon metodu oluşturmaktır. Diferansiyel denklemde bilinmeyenin en yüksek mertebeden türevli terime Charlier polinomlarının sonlu serisi şeklinde bir yaklaşım yaparak yönteme başlanır. Bu yaklaşım matris formunda ifade edilir ve denklemdeki diğer türevli terimler ile bilinmeyen fonksiyonun matris formunu bulmak için gerekli sayıda integral alınır. İntegraller alındığında diferansiyel denklem ile verilen koşullar ilgili yerlerde kullanılır. Bu adımlardan sonra ise kollokasyon noktaları kullanılarak diferansiyel denklem problemi cebirsel denklemlerin lineer/lineer olmayan sistemine dönüştürülür. Bu cebirsel sistemin çözülmesi ile yaklaşımdaki bilinmeyen katsayılar elde edilir ve bilinmeyen fonksiyonun matris formunda yerine yazılarak problemin çözümü elde edilir. Sonrasında rezidüel fonksiyonu baz alan bir hata tahmini yöntemi sunulur. Bu hata tahmini tekniği ile bir hata problemi oluşturulur ve aynı çözüm yöntemi ile hata problemi de çözülerek hata tahmini edilir. Nümerik örnekler çözülerek yöntem ve hata tahmini tekniği açıklanır. Literatürdeki bilinen yöntemler ile karşılaştırmalar yapılarak yöntemin etkinliği gösterilir. Sunulan yöntemin sonuçlarının diğer yöntemlere göre daha iyi geldiği gözlemlenir. Bütün hesaplamalar Matlab'da yazılan kod ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to create a new collocation method based on Charlier polynomials that will help us solve multi-pantograph, Lane-Emden, Riccati and generalized pantograph type differential equations numerically. The method starts by approximating the highest order derivative of unknown term in the differential equation as a finite series of Charlier polynomials. This approximation is expressed in matrix form and the necessary number of integrals are taken to find the matrix form of the unknown function and the other derivative terms in the equation. When the integrals are taken, the conditions given by the differential equation are used in the relevant places. After these steps, the differential equation problem is converted to a linear/nonlinear system of algebraic equations using collocation points. By solving this algebraic system, the unknown coefficients in the approximation are obtained. The solution of the problem is obtained by replacing the unknown function into matrix form. Then, an error estimation method based on the residual function is presented. With this error estimation technique, an error problem is created and the error problem is solved with the same solution method and the error is estimated. The method and error estimation technique are explained by solving numerical examples. The effectiveness of the method is shown by making comparisons with known methods from the literature. It is observed that the results of the presented method are better than other methods. All calculations are made with the code written in Matlab.