Sağlık uygulamalarında denge öncesi nükleer reaksiyonların incelenmesi
Pre-equilibrium nuclear reactions in health applications
- Tez No: 958892
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZTOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez kapsamında, sağlık ve malzeme fiziği alanında yaygın olarak kullanılan radyoizotopların üretildiği denge önce reaksiyonların teorik ve deneysel incelenmesi yapılmıştır. Tezin deneysel kısmı, Kazakistan Almatı Nükleer Fizik Enstitüsü'nde bulunan U-150M eş zamanlı siklotronunda 27Al(p,xp) ve 27Al(p,xα) reaksiyonları, 7.0, 22.0 ve 30.0 MeV ve (p,xα) reaksiyonu ise 22.0 ve 30.0 MeV enerjisinde, 30° ile 135° arasındaki açılarda gerçekleştirilmiştir. Bu enerji aralığında denge öncesi reaksiyonlar ilgili çekirdekler için ilk kez deneysel olarak gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
This work presents new experimental measurements of the inclusive 27Al(p,xp) and 27Al(p,xα) reactions at incident proton energies of 7.0, 22.0, and 30.0 MeV, conducted at the U-150M isochronous cyclotron at the Institute of Nuclear Physics in Almaty, Kazakhstan. Double-differential cross sections were measured for (p,xp) at all three energies, and for (p,xα) at 22.0 and 30.0 MeV, over an angular range of 30° to 135°, providing the first dataset of this type in this energy regime.