Tekirdağ ili, Şarköy ilçesi'nin coğrafi bilgi teknolojileri kullanılarak heyelan duyarlılık haritasının hazırlanması
Preparation of landslide susceptibility map of Şarköy district, Tekirdağ province using geographical information technologies
  1. Tez No: 958906
  2. Yazar: ESRA DOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH KUTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tekirdağ İli, Şarköy İlçesi, jeolojik ve morfolojik yapısı heyelan afetleri bakımından oldukça hassas bir bölge olmakla beraber, pek çok heyelan afetine de maruz kalmıştır. Bu çalışmada Maden Teknik Arama Enstitüsü tarafından belirlenen 104 heyelan alanından elde edilen, litolojik, yükseklik, eğrisellik, bakı ve eğim bilgilerinden yola çıkılarak Şarköy İlçesi'nin heyelan duyarlılık haritası hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında 104 heyelan alanı 1161 noktaya dönüştürülmüş, elde edilen bu noktaların %75'ine karşılık gelen 871 nokta haritanın oluşturulmasında, %25'ine karşılık gelen 290 nokta ise doğrulanmasında kullanılmıştır. Hazırlanan heyelan haritası heyelan duyarlılıklarına göre çok düşük, düşük, orta yüksek ve çok yüksek olarak 5 kategoriye ayrılmıştır. Hazırlanan heyelan duyarlılık haritasının doğrulanmasında kullanılan 290 nokta %72'si yüksek ve çok yüksek alanlara, %23'ü orta heyelan duyarlılığına sahip alanlara, %5'i ise düşük ve çok düşük heyelan duyarlılığına sahip alanlara karşılık gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The geological and morphological structure of Şarköy District of Tekirdağ Province is a very sensitive region in terms of landslide disasters and has been exposed to many landslide disasters. In this study, a landslide susceptibility map of Şarköy District was prepared based on the lithologic, elevation, curvature, aspect and slope information obtained from 104 landslide areas determined by the Mineral Technical Exploration Institute. Within the scope of the study, 104 landslide areas were converted into 1161 points, 871 points corresponding to 75% of these points were used in the creation of the map and 290 points corresponding to 25% were used in the verification. The prepared landslide map was divided into 5 categories according to landslide susceptibility: very low, low, medium high and very high. Of the 290 points used in the verification of the prepared landslide susceptibility map, 72% corresponded to high and very high areas, 23% to areas with medium landslide susceptibility, and 5% to areas with low and very low landslide susceptibility.