Donatısız yığma duvarların düzlem dışı davranışının sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation for the out-of-plane behavior of unreinforced masonry walls
- Tez No: 958912
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DORAN, DOÇ. DR. SEMA ALACALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yığma yapılar, Türkiye'de ve dünyada yapı stokunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Yığma yapıların temel taşıyıcı birimlerinden olan donatısız yığma duvarlar, düşük çekme dayanımları ve kompleks yapısı nedeniyle yatay yükler etkisinde düzlem dışı göçmeye (devrilmeye) karşı oldukça hassastır. Duvarın göçmesinin engellenmesiyle yığma yapılar ayakta kalabilir. Bu ise donatısız yığma duvarların yatay yükler altındaki davranışının anlaşılmasıyla mümkündür. Ancak davranışın iyi anlaşılmasıyla yığma türü yapılar, gelecek kuşaklara güvenle aktarılabilir. Bu doğrultuda eksenel sabit yükler ve düzlem dışı tek yönlü üniform basınç etkisi altındaki boşluksuz ve boşluklu donatısız yığma duvarların doğrusal olmayan davranışı sayısal olarak incelenmiştir. Ayrıca, boşluk oranının duvarın düzlem dışı davranışına olan etkisi araştırılmıştır. Sayısal incelemeler çerçevesinde, makro modelleme yaklaşımı kullanılmış ve 3 boyutlu doğrusal olmayan sonlu elemanlar analizleri ANSYS yazılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bünye modeli olarak Genişletilmiş Drucker-Prager (EDP) malzeme modeli kullanılmıştır. Bünye modeli, sadece iki parametre (tek eksenli basınç ve çekme dayanımı) gerektirmekte ve sayısal incelemeler için büyük bir pratiklik sağlamaktadır. Analizler sonucu elde edilen yük-yer değiştirme ilişkilerinin deneysel verilere oldukça yaklaşmış olduğu görülmüştür. Ayrıca boşluk oranlarının düzlem dışı yüklere etkisi parametrik olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, yük – yer değiştirme grafikleri incelendiğinde, boşluk oranının artmasıyla düzlem dışı yük değerlerinin ve başlangıç rijitliklerinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Masonry structures constitute a significant part of the building stock in Türkiye and worldwide. Unreinforced masonry walls, which are the basic structural components of masonry structures, are highly susceptible to out-of-plane collapse (overturning) under horizontal loads due to their low tensile strength and complex structure. By preventing the collapse of the wall, masonry structures can survive, which is possible by understanding the behavior of unreinforced masonry walls under lateral loads. A comprehensive understanding of the behavior is essential to ensure the safe preservation of masonry structures for future generations. To achieve this, the nonlinear behavior of unreinforced masonry walls, both with and without openings, subjected to constant axial loads and out-of-plane unidirectional incremental uniform pressure, is numerically investigated. Furthermore, the influence of the opening ratio on the out-of-plane behavior of the wall is examined. In the framework of the numerical investigations, a macro modeling approach is used, and 3D nonlinear finite element analysis is performed using ANSYS software. The Extended Drucker-Prager (EDP) material model is used as the constitutive model. The constitutive model requires only two parameters (uniaxial compressive and tensile strength) and provides great practicality for numerical investigations. The load-displacement relationships obtained from the analyses are found to be very close to the experimental data. In addition, the effect of the opening ratio on out-of-plane loads is parametrically investigated. As a result, examination of the load–displacement graphs shows that the out-of-plane load values and initial stiffness decrease with increasing opening ratio.