Revan tamamlayıcı indeksleri
Revan coindices
  1. Tez No: 958911
  2. Yazar: SELMA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖZKAN KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada öncelikle birinci Revan, ikinci Revan, F-Revan ve Revan Sombor tamamlayıcı indeksleri tanımlanmış ve bu indeksler için alt ve üst sınırlar elde edilmiştir. Daha sonra birleşim, toplam ve kartezyen çarpım graf işlemlerinin bu indeksler için sınırları bulunmuştur. Son olarak Lopinavir ve Ritonavir antiviral ilaçların kimyasal yapısı kullanılarak tanımlanan indeksler için hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the first Revan, second Revan, F-Revan, and Revan Sombor coindices are initially defined, and lower and upper bounds for these coindices are obtained. Then, the bounds for these coindices are determined for the union, sum, and Cartesian product graph operations. Finally, the defined coindices are calculated using the chemical structures of the antiviral drugs Lopinavir and Ritonavir.