P-öngörülen eğrilik ve q-relativistik operatörlerini içeren diferensiyel denklemler için salınım teorisi
Oscillation theory for differential equations involving p-prescribed curvature and q-relativistic operators
- Tez No: 958913
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA FAHRİ AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, lineer olmayan diferensiyel denklemlerin yeni sınıfları için salınım davranışı incelenmektedir. Daha sonra, p-öngörülen eğrilik ve q-relativistik operatörleri tanıtılıp y\prime\prime\ +\ f(u)y\ =\ 0 diferensiyel denkleminde y' ve y yerine bu opertörler alınarak sırasıyla diğer bölümlerde ikinci basamaktan, yüksek basamaktan ve kısmi diferensiyel denklemlerin salınımlılıkları için yeni teoremler verilmiştir. Genelleştirilmiş Riccati-tipi dönüşüm ve integral ortalama tekniği kullanılarak bu diferensiyel denklemlerin salınımlılığı için yeni kriterler ortaya konmuştur. Ayrıca, bu diferensiyel denklemlerde sonuçların önemini ve uygulanabilirliğini göstermek amacıyla örnekler verilmiştir. Bu bağlamda, çalışma salınım teorisine katkıda bulunmakta ve yeni tür diferensiyel denklemlerin çözümlerinin davranışlarını anlamaya yönelik güçlü bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the oscillatory behavior of new classes of nonlinear differential equations. Then, the p-prescribed curvature and q-relativistic operators are introduced, and in place of y' and y in the differential equation y\prime\prime\ +\ f(u)y\ =\ 0, these operators are used. In the following sections, new theorems are presented for the oscillations of second-order, higher-order, and partial differential equations. Using the generalized Riccati-type transformation and the integral averaging technique, new criteria for the oscillatory behavior of these differential equations are established. Moreover, examples are provided to demonstrate the significance and applicability of the results obtained for these equations. In this context, the study contributes to oscillation theory and offers a powerful tool for understanding the behavior of solutions to new types of differential equations.