Metronidazol ilaç etken maddesinin sulu çözeltilerinden adsorpsiyonu
Adsorption of metronidazole pharmaceutical active substance from aqueous solutions
  1. Tez No: 958915
  2. Yazar: MUHAMMED ELRAYANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAH İSMAİL KIRBAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, çevresel atık sularda sıklıkla tespit edilen ve farmasötik kirleticiler arasında yer alan metronidazolün sulu ortamlardan uzaklaştırılmasında adsorpsiyon yönteminin etkinliğini araştırmaktır. Aynı zamanda, farklı adsorbanların performansını karşılaştırarak en uygun malzemeyi belirlemek hedeflenmiştir. Ön değerlendirme aşamasında beş farklı adsorban (Aktif Karbon, Amberlite IRA-67, Amberlite A-21, Amberlite XAD-4, Amberlite XAD-1180N) test edilmiştir. Düşük verimli ve uzun denge süresine sahip olanlar elenmiş, en iyi sonuçları veren Aktif Karbon ve Amberlite XAD-1180N ile detaylı deneyler yürütülmüştür. Adsorpsiyon kinetiği, izoterm modelleri (Langmuir, Temkin) ve termodinamik parametreler incelenmiştir. Aktif Karbon %87,2 giderim verimi ile Langmuir izoterm modeline yüksek uyum göstermiştir (qₘ = 78,62 mg/g; R² = 0,998). Amberlite XAD-1180N ise 75 dakikada dengeye ulaşarak %81,3 verim sağlamıştır. Her iki adsorpsiyon süreci ekzotermik (ΔH° < 0) ve kendiliğinden olan (ΔG° > 0) karakter göstermiştir. Aktif Karbon yüksek kapasite sağlarken, XAD-1180N daha kısa sürede etki göstermektedir. Bu sonuçlar, metronidazol gibi dirençli bileşiklerin gideriminde adsorpsiyonun etkili ve sürdürülebilir bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda, çalışma, dirençli farmasötik bileşiklerin giderimi için sürdürülebilir ve yenilikçi atıksu arıtım teknolojilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to evaluate the effectiveness of the adsorption method in removing metronidazole—a commonly detected pharmaceutical contaminant in aquatic environments. The study also sought to compare the performance of different adsorbents and identify the most suitable material for removal efficiency. Initially, five different adsorbents (Activated Carbon, Amberlite IRA-67, Amberlite A-21, Amberlite XAD-4, and Amberlite XAD-1180N) were tested. Adsorbents with low removal efficiency and long equilibrium times were excluded. Detailed experiments were conducted using Activated Carbon and Amberlite XAD-1180N, which demonstrated superior performance. Adsorption kinetics, isotherm models (Langmuir, Temkin), and thermodynamic parameters were examined. Activated Carbon achieved a removal efficiency of 87.2% and showed excellent fit to the Langmuir isotherm model (qₘ = 78.62 mg/g; R² = 0.998). Amberlite XAD-1180N reached equilibrium within 75 minutes and achieved 81.3% removal. The adsorption processes for both adsorbents were exothermic (ΔH° < 0) and spontaneous in nature (ΔG° > 0). While Activated Carbon exhibited high adsorption capacity, Amberlite XAD-1180N was more efficient in terms of contact time. These findings indicate that adsorption is an effective and sustainable method for removing persistent pharmaceutical compounds such as metronidazole. In this context, the study contributes to the development of sustainable and innovative wastewater treatment technologies for the removal of persistent pharmaceutical compounds.