Bir grup antifungal etkin maddenin tayinine yönelik sıvı kromatografik yöntemlerin geliştirilmesi ve analitik yöntem geçerliliği çalışmaları
Devepolment and analytical method validation studies of liquid chromatographic methods for the determination of a group of antifungal drug substances
- Tez No: 694225
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRAH KILINÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Metronidazol (MTR), klotrimazol (CLT), ekonazol (ECO), mikonazol (MCO) ve itrakonazol'ün (ITR) yapay vücut sıvılarında tayinine yönelik HPLC-PDA yöntemi geliştirilmiş ve ICH Q2(R1) kılavuzuna göre yöntem geçerliliği çalışmaları yürütülmüştür. Sırasıyla 1,58; 2,38; 3,16; 4,04 ve 5,58 dakikalık alıkonma zamanlı pikler yüksek çözünürlükle (yaklaşık R>2) ayrılmıştır. Doğrusal derişim aralığı tüm etkin maddeler için 1-50 ppm olarak (R2= 0,9999) sağlanmıştır. MTR, CLT, ECO, MCO ve ITR için kalibrasyon grafiklerine ait denklemler sırasıyla y=0,1119x+0,0066, y=0,6217x–0,067, y=0,3282x–0,0785, y=0,398x–0,0656 ve y=0,359x–0,0913 şeklindedir. Kesinlik parametresi için tüm standartların çoklu enjeksiyonları (n=3) ile 1; 2,5; 5; 10; 25 ve 50 ppm derişimleri için yapılarak sonuçların %RSD değeri hesaplanmıştır. Hesaplanan %RSD değerlerine göre yöntemimiz tüm standartlar için
Özet (Çeviri)
HPLC-PDA method, for the determination of metronidazole (MTR), clotrimazole (CLT), econazole (ECO), miconazole (MCO) and itraconazole (ITR) in simulated artificial body fluids, is developed and method validation studies were performed in accordance to ICH Q2(R1) guideline. Peaks with the retention times of 1.58, 2.38, 3.16, 4.04 and 5.58 minutes, respectively were separated with high resolution (approximate R>2). Linear concentration range was obtained as 1-50 ppm (R2= 0,9999) for entire drug substances. Equations of the calibration graphs for MTR, CLT, ECO, MCO and ITR were as y=0.1119x+0.0066, y=0.6217x–0.067, y=0.3282x–0.0785, y=0.398x–0.0656 and y=0.359x–0.0913, respectively. For the precision parameter, multiinjections (n=3) of entire standards at 1, 2.5, 5, 10, 25 and 50 ppm concentrations were performed and RSD% values of the findings were calculated. According to calculated RSD% values, our method provides