Metroni̇dazol maddeleri̇ni̇n modi̇fi̇ye edi̇lmi̇ş elektrot kullanılarak elektroki̇myasal davranışının i̇ncelenmesi̇
Investigation of the electrochemical behavior of metronidazol pharmaceuticals by using a modified electrode
  1. Tez No: 981946
  2. Yazar: RUSUL AHMED ABDULSALAM ALBADRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ MENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı metronidazol ilaç etken maddesinin elektropolimerizasyon ile modifiye edilmiş elektrot kullanılarak, farklı çözelti ortamlarda elektrokimyasal özelliklerinin araştırılması çalışılmıştır. Camsı karbon elektrot üzerinde poliamino benzen sulfonik asit (poli(ABSA) polimeri oluşturularak modifikasyon sağlanmıştır. Modifiye elektrodun akım potansiyel değişimleri farklı pH'larda Asetat, Fosfat ve Britton Robinson tampon ortamlarında incelenmiştir. Camsı karbon ve modifiye edilmiş camsı karbon elektrot yüzeyinde metronidazolün voltametrik davranışları incelenmiştir. Yapılan çalışmada optimum analiz şartları belirlenmiştir. İlaç etken maddesi metronidazolün modifiye edilmemiş ve modifiye edilmiş elektrotlarda ticari ilaçlara uygulanarak kantitatif analizi gerçekleştirilerek modifiye edilmiş elektrodun üstünlükleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the electrochemical properties of the active pharmaceutical ingredient metronidazole in different solution environments using an electrode modified by electropolymerization. The modification was achieved by forming polyaminobenzene sulfonic acid (poly(ABSA) polymer on the glassy carbon electrode. The current-potential changes of the modified electrode were investigated in acetate, phosphate, and Britton Robinson buffers at different pHs. The voltammetric behavior of metronidazole on the glassy carbon and modified glassy carbon electrode surfaces was investigated. The study determined the optimum analysis conditions. Quantitative analysis of the active pharmaceutical ingredient metronidazole was performed on unmodified and modified electrodes by applying it to commercial drugs, demonstrating the advantages of the modified electrode.