Teucrium chamaedrys subsp. syspirense (K.Koch) Rech.F.'nin çeşitli ekstraktlarının antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri ile total fenolik ve total flavonoid özelliklerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and antioxidant activities and total phenolic and total flovonoid properties of various extracts of teucrium chamaedrys subsp. syspirense (K.Koch) Rech.F.
- Tez No: 958917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Doğal ürünlerin sağlık üzerindeki olumlu etkileri, özellikle antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri nedeniyle giderek daha fazla dikkat çekmektedir. Teucrium chamaedrys subsp. syspirense (K.Koch) Rech.f. geleneksel tıpta uzun yıllardır kullanılan ve biyolojik olarak aktif bileşikler bakımından zengin bir bitkidir. Вu çalışmada, Antalya ilinde yayılış gösteren Teucrium chamaedrys subsp. syspirense (K.Koch) Rech.f.'nin metanol, etanol ve su ekstraktlarının toplam fenolik ve flavonoid içerikleri, antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar göre, toplam fenolik madde miktarları ekstraktlara bağlı olarak 351.84 ile 764.15 mg GAE/g arasında değişmiştir. Benzer şekilde, toplam flavonoid içerik açısından da etanol ekstraktı 2.81± 0.01 mg QE/g ile en yüksek değeri göstermiş; diğer yandan su ekstraktında bu değer 1.66±0.03 mg QE/g'ye kadar düşmüştür. Etanol ekstrakt, ABTS yöntemine göre %88.05 ± 0.54 ve DPPH yöntemine göre %84.40 ± 0.32 oranında en yüksek antioksidan aktivite göstermiştir. Metanol ekstraktı ABTS testi sonuçlarına göre %85.18 ± 0.44 oranında orta düzeyde aktivite gösterirken, su ekstraktı %78.18 ± 0.57 ile en düşük antioksidan potansiyele sahip olmuştur. Antimikrobiyal etkinlik, disk difüzyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Etanol ekstraktı, Listeria monocytogenes (9.5 ± 0.5 mm), Enterococcus faecalis (8.75 ± 0.25 mm), Proteus mirabilis (7.25 ± 0.25 mm) ve Pseudomonas aeruginosa (7.50 ± 0.25 mm) suşları üzerinde anlamlı inhibisyon göstermiştir. Metanol ekstraktı ise Bacillus subtilis (7.25 ± 0.75 mm) ve Staphylococcus epidermidis (6.75 ± 0.25 mm) bakterilerinin büyümesini inhibe etmiştir. Su ekstraktı test edilen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal etki göstermemiştir. Ayrıca, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Candida albicans ve Candida glabrata suşlarının tüm ekstraktlara karşı dirençli olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The positive effects of natural products on health have increasingly attracted attention, especially due to their antimicrobial and antioxidant properties. Teucrium chamaedrys subsp. syspirense (K.Koch) Rech.f. is a plant traditionally used in folk medicine and rich in biologically active compounds. In this study, the methanolic, ethanolic, and aqueous extracts of Teucrium chamaedrys subsp. syspirense, which grows in Antalya province, were investigated for their total phenolic and flavonoid contents, as well as their antioxidant and antimicrobial activities. According to the results obtained, the total phenolic content varied between 351.84 and 764.15 mg GAE/g, depending on the extract. Similarly, the ethanol extract showed the highest total flavonoid content at 2.81±0.01 mg QE/g, while the aqueous extract had the lowest value of 1.66 ± 0.02 mg QE/g. The ethanolic extract exhibited the highest antioxidant activity, with 88.05 ± 0.54% according to the ABTS method and 84.40 ± 0.32% according to the DPPH method. The methanol extract 85.18 ± 0.44% showed moderate activity, whereas the aqueous extract 78.18 ± 0.57% had the lowest antioxidant potential according to the ABTS assay. Antimicrobial activity was assessed by the disk diffusion method. The ethanolic extract showed significant inhibition against Listeria monocytogenes (9.50±0.5 mm), Enterococcus faecalis (8.75±0.25 mm), Proteus mirabilis (7.25±0.25 mm), and Pseudomonas aeruginosa (7.50±0.25 mm) strains. The methanolic extract inhibited the growth of Bacillus subtilis (7.25±0.75 mm) and Staphylococcus epidermidis (6.75 ± 0.25 mm). In contrast, the aqueous extract showed no antimicrobial effect against any tested organisms. Additionally, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Candida albicans, and Candida glabrata strains were found to be resistant to all extracts.