Isparta ilinde yetiştirilen biberlerde biber hafif benek virüsü'nün (PMMoV) serolojik ve moleküler olarak tanılanması
Detection of pepper mild mottle virus (PMMoV) in pepper growing areas of Isparta province by serological and molecular methods
  1. Tez No: 958926
  2. Yazar: MELEK SELDA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ÇULAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışması 2023-2024 yılları arasında vejetasyon döneminde Isparta ilindeki biber üretim arazilerinde biber hafif benek virüsü (pepper mild mottle virus: PMMoV)'nün belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Simptomatolojik olarak PMMoV ile enfekteli olduğundan şüphelenilen 200 bitki örneği alınmıştır. İlk olarak bütün örnekler PMMoV'ne özgü antiserumlar kullanılarak DAS-ELISA (Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Assay) yöntemiyle testlenmiştir. DAS-ELISA sonucunda 200 örneğin 19 adedinin PMMoV ile enfekteli olduğu bulunmuştur. DAS-ELISA yönteminde, pozitif çıkan 19 örnek IC-RT-PCR (Immunocapture reverse trankskripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu) çalışmalarında kullanılmıştır. PCR çalışmalarında, PMMoV'nün 836 bp'lik RdRp (RNA dependent RNA polimeraz) gen bölgesi çoğaltılarak agaroz jelde virüse özgü beklenen seviyede bant gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile Isparta ilindeki biber üretim alanlarında PMMoV'nün varlığı serolojik ve moleküler olarak ilk kez tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to detect the presence of pepper mild mottle virus (PMMoV) during the 2023-2024 vegetation period in pepper cultivation areas of Isparta province. Atotal of 200 plant samples, suspected to be infected with PMMoV based on symptomatological observations were collected. All samples were tested using the DAS-ELISA (Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Assay method) with antibodies specific to PMMoV. As a result of DAS-ELISA methods, 19 out of the 200 samples were found to be infected with this virus. In this study, the 19 samples that tested positive by DAS-ELISA methos were used in IC-RT-PCR (Immunocapture Reverse Transcription Polimerase Chain Reaction) method. In PCR method, 836 bp fragments of RdRp gene of PMMoV was successfully amplified and a virus specific band of the expected size was observed on the agarose gel. In this study was confirmed first time the presence of PMMoV in pepper areas in Isparta province both and serological and molecular.