Isparta ilinde yetiştirilen sakız ırkı kuzularda vücut özelliklerine ait büyüme eğrisi modellerinin incelenmesi ve bu özelliklere ait kalıtım derecesi tahminleri
Investigation of growth curve models of body characteristics and the estimations of heritability of these characteristics in sakiz breed lamb growing in isparta
- Tez No: 642071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NURİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Sakız ırkı kuzuların çeşitli vücut özelliklerinin Gompertz, Lojistik ve lineer büyüme eğrisi modellerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla kuzuların, vücut ağırlığı, cidago yüksekliği, sağrı genişliği, gögüs çevresi, vücut uzunluğu karekterlerine ait veriler kullanılmıştır. Araştırmada Sakız kuzuların doğum ağırlığı ve 120 günlük yaştaki ağırlık ortalamaları sırasıyla; 3.89 ± 0.11 ve 30.78 ± 0.78 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Gompertz, Logistic and linear growth curve functions of various body characteristics of Sakiz lambs were determined. For this purpose, data of lambs' body weight, cidago height, rump width, chest circumference, body length characters were used. Birth weight of Sakiz lambs and their averages of 120 days of age were respectively found to be 3.89 ± 0.11 and 30.78 ± 0.78 kg.