Kadim üretimin ve hassas tarımsal ekosistemlerin korunması: Muğla Karabağlar Yaylası UNESCO dünya kültür mirası çerçevesi
The preservation of traditional production and sensitive agricultural ecosystems: The Muğla Karabağlar Plateau within the context of UNESCO world cultural heritage
  1. Tez No: 958939
  2. Yazar: HATİCE CANSU CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KARAKAYA AYALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, küresel iklim ve gıda krizine karşı hassas ekosistemlerin ve kültürel mirasın korunmasını ele almaktadır. Sanayi Devrimi'nden itibaren hız kazanan iklim değişikliği, biyoçeşitliliği tehdit etmekte, su kaynaklarını azaltmakta ve tarımsal üretim üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nden 11. Hedef olan“Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar”doğrultusunda, Muğla Karabağlar Yaylası'nın UNESCO Dünya Kültürel Peyzaj Alanları Listesi'ne adaylık potansiyeli araştırılmıştır. Kültürel peyzajlar, insan ile doğa arasındaki etkileşimi temsil eden, tarihsel ve kültürel değerler taşıyan alanlardır. UNESCO'nun kültürel peyzaj kriterleri, bu alanların korunması ve sürdürülebilir yönetimi için stratejik bir rehber niteliği taşımaktadır. Araştırma kapsamında, Karabağlar Yaylası'nın kadim tarım yöntemleri, mikro iklimi, özgün mekânsal yapısı, hassas tarımsal ekosistemi ve biyoçeşitliliği ile kültürel peyzaj tanımına uygunluğu ortaya konulmuştur. Yaylanın doğal ve kültürel özellikleri, vaka çalışması, yerel halk ve uzmanlarla yapılan görüşmeler yoluyla incelenmiş, elde edilen veriler değerlendirilmiş tematik ve mekânsal analizler yapılmıştır. Çalışmada, dünyadan ve Türkiye'den örneklerle karşılaştırmalar yapılmış ve UNESCO kriterleri doğrultusunda yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçları, Karabağlar Yaylası'nın sahip olduğu ekolojik ve kültürel değerlerin, UNESCO'nun belirlediği kriterleri karşıladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the conservation of sensitive ecosystems and cultural heritage in response to the global climate and food crises. Climate change, which has accelerated since the Industrial Revolution, threatens biodiversity, reduces water resources, and creates significant negative impacts on agricultural production. In this context, the candidacy potential of Muğla Karabağlar Plateau for the UNESCO World Cultural Landscape Heritage List has been investigated within the framework of the United Nations Sustainable Development Goal 11:“Sustainable Cities and Communities.”Cultural landscapes are areas that reflect the interaction between humans and nature and carry historical and cultural values. UNESCO's cultural landscape criteria serve as a strategic guide for the conservation and sustainable management of these areas. Within the scope of the research, the alignment of Karabağlar Plateau with the definition of a cultural landscape has been demonstrated through its ancient agricultural practices, microclimate, unique spatial structure, sensitive agricultural ecosystem, and biodiversity. The natural and cultural characteristics of the plateau were examined through a case study, as well as interviews conducted with local residents and experts. The collected data were evaluated, and thematic and spatial analyses were carried out. Comparisons with examples from both Turkey and the world were made, and interpretations were provided in accordance with UNESCO criteria. The results of the study reveal that the ecological and cultural values of Karabağlar Plateau meet UNESCO's specified criteria.