Hemşirelerin mesleki stresörleri ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between occupational stressors and burnout levels of nurses
- Tez No: 958940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVECEN ÇELİK İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı hemşirelerin maruz kaldıkları mesleki stresörler ile tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırma Mayıs 2024-Temmuz 2024 tarihleri arasında Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi kliniklerinde çalışan hemşireler ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 217 hemşire oluşturmuştur. Bu çalışmada veriler, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Maslach Tükenmişlik Ölçeği' ve 'Hemşirelerin Mesleki Stresör Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda hemşirelerin mesleki stresör ölçeği toplam puan ortalaması 62.57±9.85'tir. Hemşirelerin Maslach Tükenmişlik Ölçeği duygusal tükenme alt boyut puanı 18.55±6.14, kişisel başarı alt boyut puanı 20.92±3.71 ve duyarsızlaşma alt boyut puanı 6.13±3.39 olarak saptanmıştır. Hemşirelerin mesleki stresörleri ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı düzeyde pozitif ilişki varlığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak hemşirelerin mesleki stres düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu, orta düzey duygusal tükenme yaşadıkları, duyarsızlaşmanın düşük düzeyde olduğu ve kişisel başarı algısının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin mesleki stresörleri arttıkça duygusal tükenmişlik düzeylerinin arttığı saptanmıştır. Hemşirelerin mesleki stresörlerinin belirlenerek, ruh sağlığını koruyacak ve güçlendirecek girişimlerin yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between occupational stressors to which nurses are exposed and burnout level. This study is descriptive, cross-sectional and correlational. The study was conducted with nurses working in the clinics of Zonguldak Atatürk State Hospital between May 2024 and July 2024. The sample of the study consisted of 217 nurses. In this study, data were collected by using 'Personal Information Form', 'Maslach Burnout Scale' and 'Nurses' Occupational Stressor Scale'. As a result of this study, nurses The mean total score of the occupational stressor scale was 62.57±9.85. The Maslach Burnout Scale emotional exhaustion sub-dimension score of the nurses was 18.55±6.14, personal achievement sub-dimension score was 20.92±3.71, and depersonalisation sub-dimension score was 6.13±3.39. There was a significant positive relationship between occupational stressors and burnout levels of nurses. As a result, it was determined that the occupational stress levels of nurses were above average, they experienced moderate emotional exhaustion, depersonalisation was at a low level and personal achievement perception was at a moderate level. It was found that emotional burnout levels of nurses increased as occupational stressors increased. Nurses to protect and strengthen mental health by identifying occupational stressors interventions are recommended.