Bazı fungisit ve glomus iranicum var. Tenuihypharum kombinasyonlarının fasulyede macrophomina phaseolina ve bitki gelişimine etkileri
The effects of some fungicide and glomus iranicum var. Tenuihypharum combinations on macrophomina phaseolina and plant growth in common bean
- Tez No: 958945
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, bazı fungisit (thiram, thiram + tolclophos methyl ve hymexazol) ve arbüsküler mikorizal fungus Glomus iranicum var. tenuihypharum kombinasyonlarının fasulyede kömür çürüklüğü etmeni Macrophomina phaseolina'nın hastalık şiddeti ve bitki gelişim parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Mikorizal fungus G. iranicum var. tenuihypharum fasulye köklerinde %75.2 oranında kolonize olmuştur. Mikorizal fungusun fungisit ile birlikte uygulandığı bitki köklerinde mikorizal kolonizasyon oranları belirli düzeylerde azalmıştır. Mikorizal fungus ve thiram uygulanan bitki köklerinde kolonizasyonda yüksek oranda azalma gözlemlenmiştir. M. phaseolina iki aylık deneme süresi sonunda fasulyede %82.7 oranında hastalık şiddeti meydana getirmiştir. Fungisit, mikorizal fungus ve bunların kombinasyon halinde uygulanmaları, patojenin hastalık şiddetini %53.2-83.9 oranlarında azaltmıştır. Hastalık şiddeti üzerine en yüksek etkiyi hymexazol ve mikorizal fungus ile kombinasyonu göstermiştir. Fungisit ve/veya mikorizal fungus kombinasyonlarının patojen inokulasyonu yapıldığı ve yapılmadığı durumda bitki gelişim parametreleri (bitki boyu, kök uzunluğu, sürgün-kök yaş ağırlığı, sürgün-kök kuru ağırlığı) üzerine etkileri belirlenmiş ve bu uygulamalar tüm bitki gelişim parametrelerini kontrol ve patojene kıyasla önemli düzeyde arttırmıştır. Sadece mikorizal fungus uygulaması tüm bitki büyüme parametrelerinin artışında en etkili uygulama olmuştur. Çalışma sonucunda mikorizal fungus ve fungisit kombinasyonlarının fasulyede bitki gelişiminin arttırılması ve kömür çürüklüğünün hastalık şiddetinin azaltılmasında önemli etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the effects of some fungicides (thiram, thiram + tolclophos methyl and hymexazol) and arbuscular mycorrhizal fungus Glomus iranicum var. tenuihypharum combinations on the disease severity of Macrophomina phaseolina, the agent of charcoal rot and plant growth parameters in common bean. The mycorrhizal fungus G. iranicum var. tenuihypharum colonized 75.2% of common bean roots. Mycorrhizal colonization rates in plant roots to which mycorrhizal fungi were applied together with fungicides decreased to certain levels. A significant decrease in colonization was observed in plant roots treated with mycorrhizal fungi and thiram. M. phaseolina caused 82.7% disease severity on common bean after a two-month trial. Application of fungicides, mycorrhizal fungi and their combination reduced the disease severity of the pathogen by 53.2-83.9%. The combination of hymexazole and mycorrhizal fungi had the greatest effect on disease severity. The effects of fungicide and/or mycorrhizal fungus combinations on plant growth parameters (plant height, root length, shoot-root fresh weight, shoot-root dry weight) were determined with and without pathogen inoculation, and these treatments significantly increased all plant growth parameters compared to the control and pathogen. Application of mycorrhizal fungi alone was the most effective treatment in increasing all plant growth parameters. As a result of the study, it was determined that mycorrhizal fungi and fungicide combinations had significant effects on increasing plant growth and reducing the disease severity of charcoal rot in common bean.