Assessing the mid-term weather forecasts in hydrological modelling
Hidrolojik modellemede orta vadeli hava tahminlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 958946
  2. Yazar: ABDISHAKUR DAHIR ABDULLAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARDA ŞORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Doğru hidrolojik tahminleme, su kaynaklarının yönetimi, taşkın erken uyarı sistemleri ve hidroelektrik enerji üretimi açısından kritik bir öneme sahiptir. Ancak, meteorolojik girdileri, model yapısı ve başlangıç koşullarının belirsizlikleri nedeniyle bu tahminlerin güvenilirliği çoğu zaman sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmada, dağlık iki havzada, belirsizlikleri azaltmayı hedefleyen bir yaklaşım sunulmuştur. Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) tarafından sağlanan orta vadeli meteorolojik tahminlerin, hidrolojik modelleme süreçlerindeki etkisi değerlendirilmiştir. HydrOlOgic Prediction LAboratory (HOOPLA) arayüzü kullanılarak yirmi farklı hidrolojik model ile dört farklı tahmin yapılandırması sistematik biçimde karşılaştırılmıştır: Open-Loop (OL) ve Veri Asimilasyonu (DA) yaklaşımları altında oluşturulan deterministik ve ensemble tahminler. Veri asimilasyonu için Ensemble Kalman Filtresi (EnKF) kullanılırken, çoklu model (multi-model) kombinasyonlar Basit Ortalama Yöntemi (Simple Average Method, SAM) ile oluşturulmuştur. Kling-Gupta Efficiency (KGE) ile yapılan performans değerlendirmesi, yöntemler arasında belirgin bir başarı hiyerarşisi ortaya koymuştur. Ensemble tahminler, deterministik tahminlere kıyasla tutarlı bir şekilde daha yüksek performans sergilemiş; veri asimilasyonu ise başlangıç koşullarını iyileştirerek OL tahminlerine göre önemli ölçüde daha başarılı sonuçlar vermiştir. Çalışma, veri asimilasyonu ile çok modelli ensemble yaklaşımının bir arada kullanıldığı bütünleşik bir yöntemin, 10 günlük tahmin ufku boyunca en yüksek doğruluğu sağladığını ve çoklu belirsizlik kaynaklarını etkili biçimde azaltabildiğini göstermektedir. Bu bulgular, operasyonel hidrolojik tahmin sistemlerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmak için sağlam bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Accurate hydrological forecasting is critical for water resource management, flood prediction, hydropower generation, and risk assessment and mitigation but is fundamentally challenged by uncertainties arising from meteorological forcing, model structure, and initial conditions. This study provides an evaluation of medium range weather forecasting in hydrological modelling from European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF) to reduce these uncertainties for two mountainous basins. Using twenty hydrological models within the HydrOlOgical Prediction LAboratory (HOOPLA) framework, this research systematically compares four forecasting configurations: Open-Loop (OL) and Data Assimilated (DA) for both deterministic and ensemble forecasts. The Ensemble Kalman Filter (EnKF) was used for data assimilation, and multi-model (MM) combinations were generated using a Simple Averaging Method (SAM). Performance, assessed by the Kling-Gupta Efficiency (KGE), revealed a clear hierarchy. Ensemble forecasts consistently outperformed deterministic ones, and DA significantly enhanced forecast skill over OL simulations by correcting initial model states. The study demonstrates that an integrated approach combining all techniques yields the most reliable results. The DA multi-model ensemble proved superior, effectively mitigating multiple uncertainty sources and maintaining high accuracy across the 10-day forecast horizon. These findings offer a robust, evidence-based framework for improving operational hydrological forecasting systems.