Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde yapay zeka destekli oyunlaştırılmış araç geliştirme ve değerlendirme
Development and evaluation of an ai-supported gamified tool in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 958949
  2. Yazar: AHMED J. I. ALAFF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇELEBİ ULUYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kelime hazinesi, yabancı dil öğreniminin temel unsurlarındandır. Ancak geleneksel yöntemler, kişiselleştirme ve sürekli katılım sağlama açısından yetersiz kalmaktadır. Bu tez, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen bireyler için geliştirilen, davranışsal olarak uyarlanabilir ve oyunlaştırılmış bir kelime öğrenme sisteminin tasarımı, uygulanması ve değerlendirilmesini sunmaktadır. Sistem, bireysel ihtiyaçlara göre içerik uyarlamak amacıyla kural tabanlı sezgiler, denetimli makine öğrenmesi ve davranışsal analizleri bütünleştirmektedir. Başlangıçta, kullanıcı davranışları (cevap değiştirme süresi, yanıt süresi, deneme sayısı) ile kural tabanlı etiketleme yapılmış; ardından bu etiketler, 39 kelime kategorisinde zayıflık tahmini amacıyla Rastgele Orman sınıflandırıcısı ile güçlendirilmiştir. Gerçek zamanlı geri bildirim mekanizmasıyla sistem, zayıf alanlara öncelik vererek içerikleri dinamik biçimde uyarlamaktadır. Unity ile geliştirilen oyunlaştırılmış ortam, puanlar, ilerleme çubukları ve liderlik tabloları gibi öğelerle öğrenme motivasyonunu artırmaktadır. 30 katılımcı ile yapılan değerlendirme sonucunda, %35,3 oranında kelime zayıflığı azalmasıyla birlikte akıcılık ve güven düzeylerinde gelişmeler gözlenmiştir. Bulgular, yapay zekâ, davranış modelleme ve oyunlaştırmanın etkili biçimde birleştirilerek kişiselleştirilmiş kelime öğretimine katkı sağladığını göstermektedir. Bu çalışma, uyarlanabilir dil öğrenme sistemleri için ölçeklenebilir bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vocabulary acquisition is a fundamental aspect of foreign language learning, yet traditional methods often lack personalization and sustained engagement. This study introduces a behaviorally adaptive and gamified vocabulary learning system designed specifically for learners of Turkish as a foreign language. The system combines rule-based heuristics, supervised machine learning, and behavioral data to deliver personalized vocabulary instruction. Initially, learner behavior including answer change frequency, response time, and number of attempts is analyzed using a rule-based model to generate performance labels. These labels are then enhanced using a Random Forest classifier to predict weaknesses across 39 semantic word categories. A real-time feedback loop enables the system to monitor user behavior continuously, prioritize weak areas, and adapt content dynamically. To boost motivation and user engagement, the platform is developed in Unity and features gamified elements such as points, progress indicators, and leaderboards. The system was empirically evaluated with 30 participants over a three-phase process. Results showed a 35.3% reduction in vocabulary weaknesses, along with significant improvements in learner fluency and confidence. This research demonstrates that integrating AI, behavioral modeling, and gamification offers an effective approach to adaptive vocabulary learning. It also provides a scalable and customizable framework for future intelligent language education systems.