Sağlık personelinin sağlık turizmi farkındalıklarının incelenmesi: Çanakkale ili üzerine bir araştırma
Investigation of health personnel's health tourism awareness: A study on the province of Çanakkale
  1. Tez No: 1013454
  2. Yazar: FATMANUR UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU CAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Tourism, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesinde görev yapan sağlık personelinin sağlık turizmi farkındalık düzeylerini belirlemek, farkındalığı etkileyen faktörleri incelemek ve demografik özellikler açısından farklılıkları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Kullanılan ölçek kurumsal yeterlilikler, sağlık turizminin etkileri, sağlık turizminin sorunları, Çanakkale'nin sağlık turizmi potansiyeli ve hastanenin sağlık turizmi uygulamaları olmak üzere beş alt boyuttan oluşmaktadır. Toplanan verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Sağlık personelinin sağlık turizmine ilişkin farkındalık düzeylerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Kurumsal yeterlilikler boyutunda cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve kıdem açısından anlamlı farklılıklar tespit edilirken sağlık turizminin etkileri boyutunda cinsiyet değişkeni bağlamında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Çanakkale'nin sağlık turizmi potansiyeline ilişkin algıların medeni durum ve meslek değişkenlerine göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Kurumsal yeterlilikler bağlamında genç yaş grubundaki ve mesleki deneyimi az olan katılımcıların daha olumlu algıya sahip oldukları tespit edilirken bölgesel sağlık turizmi potansiyeline yönelik en yüksek inanç ebe katılımcılarda görülmüştür. Elde edilen bulgular sağlık turizminin etkin ve sürdürülebilir bir şekilde gelişebilmesi için fiziksel altyapı ve teknolojik olanakların yanı sıra sağlık personelinin farkındalık seviyesinin, bilgi birikiminin ve sürece aktif katılımının da kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulamaktadır. Bu kapsamda öncelikli olarak teknolojik altyapıya yatırım yapılmalı, bulaşıcı hastalık risklerine yönelik eğitim programları geliştirilmeli ve farklı algı düzeylerindeki demografik grupları hedef alacak motivasyon ile farkındalık arttırıcı çalışmalar hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the health tourism awareness levels of health personnel at Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital, investigate the influencing factors, and reveal differences based on demographic characteristics. A quantitative research design was used, and data were collected via a survey. The scale comprises five sub-dimensions: institutional competencies, effects of health tourism, problems of health tourism, Çanakkale's potential, and hospital practices. Data analysis employed frequency, mean, standard deviation, independent samples t-test, one-way analysis of variance and correlation analysis. The results indicate that the health personnel's awareness levels regarding health tourism are at a moderate level. Significant differences were found in the institutional competencies dimension based on gender, age, educational status, and seniority. A statistically significant difference was also detected in the effects of health tourism dimension based on the gender variable. Furthermore, perceptions concerning the health tourism potential of Çanakkale varied according to marital status and profession. Male, younger, and less-senior personnel exhibited a more positive approach to institutional competencies, while midwives showed the highest belief in the regional health tourism potential. The findings emphasize that, besides physical and technological infrastructure, the awareness level, knowledge base, and active participation of health personnel are crucial for the effective and sustainable development of health tourism. Recommendations include investing in technological infrastructure, developing training programs for infectious disease risks, and implementing targeted motivational and awareness-raising activities for specific demographic groups.