Ebru sanatı öğretiminde benzetim (Simülasyon) tekniğinin uygulanması üzerine bir araştırma
A study on the application of simulation technique in the instruction of marbling art
  1. Tez No: 461508
  2. Yazar: BİLGE UYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ebru sanatı, yoğunluğu artırılmış suyun yüzeyine özel olarak hazırlanmış fırçalar yardımıyla boyaların serpilmesi ile ortaya çıkan şeklin kağıda alınmasıyla oluşmaktadır. Geleneksel Türk sanatımız olan ebru sanatı, uygulama esnasında yapana huzur vermekte, ortaya çıkan ürünün güzelliğiyle ve eşsizliğiyle insana manevi, hoş tatlar yaşatmaktadır. Bu nadide sanatımız maalesef çok az bilinmekte ve uygulanmaktadır. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Nedenlerinden biri, ebru sanatının usta-çırak ilişkisi ile öğretilmesinin çoğunluk tarafından kabul ve tercih edilmesidir. Başka bir neden ise; ebru sanatının yapılması, öncesindeki hazırlık ve sonrasındaki atölye düzeni süreçlerinin zaman alması ve zor olmasıdır. Bir başka neden ise; ebru sanatında kullanılan malzemelerin özellikle tüketilen malzemelerin (boya, kağıt, yoğunlaştırıcılar...vb.) maddi külfetinin fazla olmasıdır. Ebru sanatının yaygınlaştırılmasını engelleyen nedenlerden biri de öğretim kademelerinde sanat derslerine ayrılan ders saatinin azlığıdır. Ebru sanatı öğretiminde dersin teorik kısmı aktarılsa bile uygulama aşamasında ders; zaman, yer ve malzeme gerektirmesi açısından birçok görsel sanatlar dersi öğretmeni tarafından yapılamamaktadır. Ebru sanatının yeni kuşaklara aktarılması, yaygınlaştırılması hatta bu sanata öğretim kademelerinde yer verilebilmesi için, geleneksel ebru sanatı öğretiminin uygulama aşamasındaki yer, zaman ve malzeme gereğini çözmek adına teknolojik gelişmelerden yararlanılabilir. Bu bağlamda araştırmacı; ebru sanatı öğretiminde, benzetim (simülasyon) tekniğinin öğrencinin akademik başarısı üzerindeki etkisini tespit etmeyi amaç edinmiştir ve öğrencilerin bu uygulama hakkındaki görüşleri alınmıştır. Araştırmada karma yöntem seçilmiştir. Araştırma nicel olarak ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen, nitel olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Amasya ili Suluova ilçesi Mehmet Bilgili Ortaokulu 2016-2017 öğretim yılındaki 7. sınıf öğrencileri; örneklemini ise, evrenden seçilen 34 öğrenci oluşturmuştur. Oluşturulan deney ve kontrol gruplarıyla haftada iki saat olmak üzere toplam da 4 hafta ders işlenilmiştir. Uygulamada deney grubunda benzetim (simülasyon) öğretim tekniği kullanılırken, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları; nicel veriler için ön test-son test olarak uygulanan öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek üzere araştırmacı tarafından geliştirilen çoktan seçmeli sorulardan oluşan“başarı testi”dir. Nitel veriler için veri toplama aracı ise, deney grubu öğrencilerinin uygulama sonunda soruların araştırmacı tarafından geliştirildiği yarı yapılandırılmış“görüşme formu”dur. Verilerin analizinde nicel veriler t-testi ile, nitel veriler ise betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonunda, Ebru sanatının öğretiminin uygulama aşamasında geleneksel yönteme yardımcı yol olarak benzetim (simülasyon) tekniğinin tercih edilebileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencileriyle yapılan görüşmeler sonunda, ebru sanatı öğretiminde benzetim (simülasyon) tekniğinin; eğlenceli, ilgi çekici, farklı, güzel bir uygulama olduğu yorumlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ebru-Marbling Art is formed by putting down on paper the pattern created by sprinkling color pigments on the surface of water with increased density by the aid of specially designed brushes. Ebru-Marbling Art, our traditional Turkish art gives a person who performs it a distinctive peace of mind during the application and enables him to experience a spiritual and pleasant taste through the uniqueness and beauty of the product created. Unfortunately this our unique art is known and practiced by a narrow section of society. One reason is that a master-apprentice relation model in teaching the art of ebru is being accepted and preferred by a majority of people. The second reason is that the performance of the art of ebru, the preliminary preparation and the workshop layout process after the performance are time consuming and difficult. The third reason is that the financial burden of the materials used in the art of ebru, especially consumed materials such as paint, paper, concentrators etc… is heavy. Another barrier to the dissemination of the art of ebru is the low amount of time allocated to the art courses in the phases of teaching. Even though the theoretical aspects of the course were underlined in the instruction of the art of ebru, the practical aspect of the course isn't fulfilled by a great number of visual art teachers as the course requires time, place and materials. Technological developments can be exploited in order for the art of ebru to be passed down from generation to generation, spread, to be taken place in the phases of teaching and in solving the place, time, and material requirements during its practical stage. In this sense, this study aims to investigate the effect of simulation technique in teaching ebru-marbling art on students'academic success; and students' views in this respect. The study used mixed-methods research design. The quantitative part was designed with pretest-posttest experimental design with a control group and the qualitative part was designed with a semi-structured interview. While the study population consists of the 7th grade students in Mehmet Bilgili Elementary School 2016-2017 Academic Year in Suluova, a district of Amasya Province, the sample consists of 34 students selected from the population. With the constructed experimental and control groups, the instruction was held throughout four weeks, two hours per week. While simulation as a teaching technique was used in the experimental group, traditional teaching method was used in the control group. The quantitative data collection instrument is“an achievement test”consisting of multiple choice questions developed by the researcher to measure students academic achievements. And this test was applied as the pretest and posttest for the quantitative data. As for the qualitative data, the data collection instrument is a semi-structured interview schedule developed by the researcher to investigate the views of the students in the experimental group. Quantitative data were analyzed through t-test and qualitative data were analyzed through content analysis. The study results showed that simulation technique can be used as a supportive way or alternative to the traditional methods in the practice phase of ebru-marbling art teaching. In addition, the results of the interviews conducted with the students in the experimental group indicated that simulation technique in the instruction of ebru-marbling art is a fun, interesting, distinctive, and good application.