Between safety and fear: Settlement dynamics of upper-middle-class syrian migrants in İstanbul's gated communities – a case study of bosphorus city, istanbul
Güven ve korku arasında: istanbul'un kapalı sitelerindeki üst-orta sınıf suriyeli göçmenlerin yerleşim dinamikleri – bosphorus cıty, İstanbul örneği
- Tez No: 958970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, İstanbul'un kapalı sitelerinden biri olan Bosphorus City'de yaşayan üst-orta sınıf bir grup Suriyeli göçmenin yerleşim dinamiklerini ve gündelik deneyimlerini incelemektedir. Kontrollü ortamlarda yaşamanın, göçmenlerin yerinden edilme bağlamında güvenlik, korku ve sosyal entegrasyon algılarını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Karma yöntemli bir yaklaşım kullanan çalışma, Suriyeli göçmenlerin kapalı site yaşamı içindeki sosyo-mekansal pratiklerini araştırmak için derinlemesine görüşmeleri, odak grup tartışmalarını ve etnografik gözlemleri bir araya getirmektedir. Yaşları 17 ile 75 arasında değişen 28 Suriyeli kadınla yapılan görüşmelerden elde edilen nitel verilere dayanan araştırma, onların göç öncesi korku anılarını, ilk yerinden edilme yolculuklarını, Bosphorus City içindeki günlük yaşamlarını ve Türk sakinlerle karşılaşmalarını izlemektedir. Temel temalar arasında kolektif korku hafızası, seçkin kentsel yerleşim bölgelerinde güvenliğin inşası, etnik balonların oluşumu ve bir arada yaşamanın katmanlı dinamikleri yer almaktadır. Bulgular, kapalı sitelerin yalnızca sınıf, aşinalık ve kontrolü pekiştiren fiziksel ve sosyal sınırlar olarak değil, aynı zamanda parçalanmış ancak anlamlı entegrasyon biçimlerinin ortaya çıkabileceği yerler olarak da işlev gördüğünü vurgulamaktadır. Bosphorus City gibi mekanlar, basitçe sosyal ayrışmayı pekiştirmek yerine, sınırlı bir sosyallik –sınırlara rağmen değil, sınırlar aracılığıyla şekillenen bir arada bulunma biçimleri– sağlamıştır. Korku, güvenlik ve mekansal karşılaşmaların tematik bir keşfi yoluyla tez, Suriyeli göçmenlerin sürgünde nasıl bir yuva ve istikrar duygusunu yeniden inşa ettiklerini göstermektedir. Göç öncesi travma, mekansal pratikler ve alışılmadık kentsel ortamlarda güvenlik arayışı arasındaki karmaşık etkileşimi ön plana çıkararak göç, kent çalışmaları ve entegrasyon üzerine daha geniş tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the settlement dynamics and everyday experiences of a group of upper-middle-class Syrian migrants residing in one of Istanbul's gated communities: Bosphorus City. It examines how living in such controlled environments influences migrants' perceptions of safety, fear, and social integration in the context of displacement. Using a mixed-methods approach, the study combines in-depth interviews, focus group discussions, and ethnographic observations to investigate the socio-spatial practices of Syrian migrants within gated community life. Drawing on qualitative data from 28 interviews with Syrian women aged 17 to 75, the research traces their pre-migration memories of fear, initial displacement journeys, daily life inside Bosphorus City, and encounters with Turkish residents. Key themes include the collective memory of fear, the construction of safety within exclusive urban enclaves, the formation of ethnic bubbles, and the layered dynamics of coexistence. The findings emphasize that gated communities act not only as physical and social boundaries reinforcing class, familiarity, and control, but also as sites where fragmented yet meaningful forms of integration can emerge. Rather than simply reinforcing social segregation, spaces like Bosphorus City enabled bounded conviviality—forms of co presence shaped through boundaries, not in spite of them. Through a thematic exploration of fear, safety, and spatial encounters, the thesis shows how Syrian migrants reconstruct a sense of home and stability in exile. It contributes to broader discussions on migration, urban studies, and integration by foregrounding the complex interplay between pre-migration trauma, spatial practices, and the search for safety in unfamiliar urban environments.