Evaluation of dosing practice and patient compliance in levothyroxine therapy used in pediatric patients with congenital hypothyroidism
Konjenital hipotiroidili pediatrik hastalarda kullanılan levotiroksin tedavisinde doz uygulamasının ve hasta uyumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 958971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDIKARRIM ABDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Konjenital hipotiroidili pediatrik hastalarda levotiroksin tabletlerinin bölünmesi yaygındır, ancak dozlama hatalarına yatkındır ve bu da tedavi sonuçlarını potansiyel olarak etkileyebilir. Bu çalışma, mevcut uygulamaları ve eczacı eğitim müdahalesinin tablet bölme doğruluğu ve hasta sonuçları üzerindeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntemler: Prospektif, ön-son çalışma, bölünmüş levotiroksin tabletleri alan 15 pediatrik hastayı (6 ay-5 yaş) kapsamaktadır. Bakım verenlerin bölme doğruluğu başlangıçta ve 30. günde (müdahale öncesi) değerlendirilmiştir. Serbest eczacılar ziyaret edilmiş, tablet bölme bilgisi ve uygulamaları kesitsel bir anket kullanılarak değerlendirilmiştir. Daha sonra bir klinik eczacı eğitim vermiş ve birim doz hazırlığı sağlamıştır. Bölme doğruluğu, tiroid fonksiyonu (TSH, T4), bakım veren öz yeterliliği (PROMIS ölçeği) ve eczacı hizmetlerinin algılanan değeri gibi sonuçlar 60. günde yeniden değerlendirilmiştir. Sonuçlar: Başlangıçta, bakım verenin böldüğü tabletler önemli ağırlık sapmaları gösterdi (dozların %56'sında >%5 hata), ancak ortalama ağırlıklar idealden istatistiksel olarak farklı değildi. Bölme doğruluğu ve tiroid fonksiyon testleri (TSH, T4) ile ilgili müdahale sonrası veriler, çalışma süresi içinde istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme göstermedi.
Özet (Çeviri)
Background: Levothyroxine tablet splitting for pediatric patients with congenital hypothyroidism is common but prone to dosing inaccuracies, potentially impacting therapeutic outcomes. This study aimed to evaluate the current practices and the effectiveness of a pharmacist educational intervention on tablet splitting accuracy and patient outcomes. Methods: A prospective, pre-post study involved 15 pediatric patients (6 months-5 years) receiving split levothyroxine tablets. Caregivers' splitting accuracy was assessed at baseline and Day 30 (pre-intervention). Visited community pharmacists, tablet splitting knowledge and practices was assessed using a cross-sectional survey. A clinical pharmacist then provided education and unit-dose preparation. Outcomes, including splitting accuracy, thyroid function (TSH, T4), caregiver self-efficacy (PROMIS scale), and perceived value of pharmacist services, were re-evaluated on Day 60. Results: At baseline, caregiver-split tablets showed significant weight deviations (>5% error in 56% of doses), though average weights were not statistically different from ideal. Post-intervention data regarding splitting accuracy and thyroid function tests (TSH, T4) did not show statistically significant improvements within the study period.