Prediyabet ve Tip 2 diyabette magnezyumun Hba1c ve HOMA-IR üzerine etkisi
The effect of magnesium on Hba1c and HOMA-IR in prediabetes and Type 2 diabetes
  1. Tez No: 958973
  2. Yazar: GÜLŞAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ACLAN ÖZDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, prediyabet ve tip 2 diyabet hastalarında serum magnezyum düzeylerinin Hba1c ve HOMA-IR üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, retrospektif tanımlayıcı tipte olup Ocak 2023–Nisan 2024 yılları arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin iç hastalıkları ve endokrinoloji polikliniklerine başvuran 269 hastanın tıbbi kayıtları incelenerek gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, Hba1c düzeylerine göre prediyabet ve tip 2 diyabet gruplarına ayrılmıştır. Serum magnezyum, HOMA-IR, yaş, cinsiyet gibi demografik ve biyokimyasal veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of serum magnesium levels on Hba1c and HOMA-IR in patients with prediabetes and type 2 diabetes mellitus. Material and Methods: This retrospective descriptive study was conducted by analyzing the medical records of 269 patients who visited the internal medicine and endocrinology outpatient clinics of a training and research hospital between 2023 and 2024. Participants were divided into prediabetes and type 2 diabetes groups based on their Hba1c levels. Serum magnesium, HOMA-IR, age, gender and other biochemical parameters were analyzed statistically.