Bazı et çeşitlerine prebiyotik, probiyotik ve fitokimyasal eklenmesinin gastrointestinal simülasyon ile oluşan metabolitler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of adding prebiotics, probiotics, and phytochemicals to various types of meat on metabolites formed by gastrointestinal simulation
  1. Tez No: 958972
  2. Yazar: HAFSA SENA SARGIN MIZRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Et protein, vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitleri içerdiğinden dolayı yüksek biyolojik değere sahiptir. Bununla birlikte, etlere uygulanan ısıl işlemler ve endojen faktörler, ileri glikasyon son ürünleri (AGE), malondialdehit (MDA) ve N-nitrozamin (NA) gibi metabolitlerin oluşumuna yol açabilir. Bu çalışma, pişmiş et çeşitlerine eklenen probiyotik, prebiyotik ve bazı fitokimyasalların in vitro sindirim sisteminde AGE, MDA, N-NA, toplam antioksidan kapasitesi (TAC), toplam fenolik içeriği (TFİ) ve kısa zincirli yağ asidi (KZYA) seviyelerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kullanılan et çeşitleri; dana bonfile, tavuk but, hindi boyun ve somon balığı; kullanılan takviyeler ise yaban mersini ekstraktı (YME), kurkumin ekstraktı, inülin ve fruktooligosakkarit (FOS) içeren prebiyotik takviye ve çeşitli bakterileri içeren probiyotik takviyedir. Örneklerin analizi HPLC ve spektrofotometrede yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meat has a high biological value because it contains protein, vitamins, minerals, and essential fatty acids. However, heat treatments and endogenous factors applied to meat can lead to the formation of metabolites such as advanced glycation end products (AGEs), malondialdehyde (MDA), and N-Nitrosamines (NA). This study was conducted to investigate the effects of probiotics, prebiotics, and certain phytochemicals added to cooked types of meat on AGE, MDA, N-NA, total antioxidant capacity (TAC), total phenolic content (TFI), and short-chain fatty acid (SCFA) levels in an in vitro digestive system. The types of meat used in the study were beef tenderloin, chicken legs, turkey neck, and salmon. The supplements used are prebiotic supplements containing blueberry extract (YME), curcumin extract, inulin, and fructooligosaccharide (FOS), and probiotic supplements containing various bacteria. Analysis of the samples was done by HPLC and a spectrophotometer.