Polimer matrisli kompozit borularda sarım açısı ve hibridizasyonun mekanik özelliklere etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of winding angle and hybridisation on mechanical properties of polymer matrix composite pipes
  1. Tez No: 959002
  2. Yazar: DURMUŞ TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN BASMACI, PROF. DR. LOKMAN GEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı sarım açılarına ve elyaf türlerine sahip kompozit boru malzemelerinin üretimi, mekanik performanslarının değerlendirilmesi ve hasar analizlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, filament sarım yöntemiyle ±25°, ±35° ve ±45° sarım açılarına sahip cam, karbon ve hibrid elyaf takviyeli kompozit borular, 36 mm iç çapta ve altı katmanlı olacak şekilde üretilmiştir. Elyaf hacim oranları (Vf), ASTM D2584 standardına uygun olarak gerçekleştirilen yakma testleriyle belirlenmiştir. Kompozit boruların mekanik davranışlarını incelemek amacıyla, ASTM D2290 standardına göre halka çekme testi, ASTM D2412 standardına göre radyal basma testi ve ASTM D5448 standardı çerçevesinde burulma testleri uygulanmıştır. Halka çekme testlerinde her konfigürasyon için üçer tekrar gerçekleştirilmiş, elde edilen kuvvet-uzama ve gerilme-birim şekil değiştirme eğrileri doğrultusunda analizler yapılmıştır. Test sonrası hasar görmüş numuneler, makro ölçekte yüksek çözünürlüklü görüntülerle; mikro ölçekte ise stereo mikroskop ile incelenmiştir. Radyal basma testlerinde, boruların iç çapının %70'ine kadar yükleme uygulanarak kuvvet-uzunluk davranışları değerlendirilmiştir. Burulma testleri için 500 mm uzunluğundaki numuneler adhesiv yapıştırma yöntemiyle hazırlanmış, ilgili laboratuvar ortamında testler gerçekleştirilmiş ve tork-burulma açısı ile gerilme-birim şekil değiştirme verileri analiz edilmiştir. Hasar analizleri, makro gözlemlerin yanı sıra taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak detaylandırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, ±45° sarım açısına sahip hibrid elyaf takviyeli kompozit boruların taşıma kapasitesi, enerji sönümleme yeteneği ve hasar yönetimi bakımından en yüksek performansı sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to produce composite pipe materials with different winding angles and fibre types, to evaluate their mechanical performances and to perform damage analyses. In this context, glass, carbon and hybrid fibre reinforced composite pipes with ±25°, ±35° and ±45° winding angles were produced by filament winding method with 36 mm inner diameter and six layers. Fibre volume fractions (Vf) were determined by burning tests in accordance with ASTM D2584 standard. In order to investigate the mechanical behaviour of the composite pipes, ring tensile test according to ASTM D2290 standard, radial compression test according to ASTM D2412 standard and torsion tests according to ASTM D5448 standard were applied. Three repetitions were performed for each configuration in ring tensile tests, and analyses were made in accordance with the force-strain and stress-strain curves obtained. After the tests, the damaged specimens were analysed with high resolution images at macro scale and stereo microscope at micro scale. In radial compression tests, force-length behaviour was evaluated by applying loading up to 70% of the inner diameter of the pipes. For torsion tests, 500 mm long specimens were prepared by adhesive bonding method, tests were carried out in the relevant laboratory environment and torque-torsion angle and stress-strain data were analysed. Damage analyses were detailed using scanning electron microscopy (SEM) as well as macro observations. According to the results obtained, hybrid fibre reinforced composite pipes with ±45° winding angle were found to exhibit the highest performance in terms of bearing capacity, energy absorption capability and damage management.