Mersin ili Silifke ilçesi ışık kirliliği ölçümü ve haritalandırılması
Light pollution measurement and mapping in Silifke district of Mersin province
  1. Tez No: 959006
  2. Yazar: UĞUR ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Mersin ili Silifke ilçesi ışık kirliliği ölçülmek suretiyle incelenmiş ve araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilerle Mersin-Silifke ışık kirliliği haritası oluşturulmuştur. Öncelikle Mersin-Silifke ilçesi harita üzerinde 1km2'lik alanlara ayrılmış, alanların merkez noktalarının koordinatları belirlenmiş, bu koordinatlarda ölçümler Sky Quality Meter (SQM) (Gökyüzü Kalitesi Ölçer) cihazı ile yapılmıştır. Yapılan ölçümlerden elde edilen veriler QGİS (Coğrafi Bilgi Sistemi) programı ile haritaya dönüştürülmüştür. Oluşturulan harita Mersin-Silifke ilçesinde ışık kirliliğinin boyutları hakkında somut veri oluşturulması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Silifke district of Mersin province was examined by measuring lightpollution and the Mersin-Silifke light pollution map was created with the information obtained as a result of the research. First of all, Mersin-Silifke district was divided into 1km2 areas on the map, the coordinates of the center points of the areas were determined, and measurements were made at these coordinates with the Sky Quality Meter (SQM) device.The data obtained from the measurements were converted into a map using the QGIS program. The map created is important in terms of creating concrete data about the extent of light pollution in Mersin-Silifke district.