Biyofilik yaklaşımla kentsel dere koridorlarının ekolojik rehabilitasyonu: Bornova Deresi örneği
Ecological rehabilitation of urban stream corridors through a biophilic approach: The case of Bornova Stream
- Tez No: 959007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN KESGİN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İzmir Bornova Deresi örneğinde yürütülen bu tez çalışması, kentsel dere koridorlarının ekolojik olarak zayıflayan yapısını biyofilik tasarım ilkeleri ışığında değerlendirmektedir. NDVI, NDWI, NDBI ve LST gibi uzaktan algılama indeksleri ile peyzaj metrikleri kullanılarak dere çevresindeki çevresel değişimler 2016-2024 yılları arasında analiz edilmiştir. Analizler, 2016-2024 döneminde mavi ve yeşil altyapı arasındaki ekolojik bağın zayıfladığını, dere koridorunun doğal bütünlüğünün parçalandığını ve kentsel ısı adası etkisinin arttığını sayısal verilerle kanıtlamıştır. Bu analizler sonucunda tespit edilen sorunlu bölgeler, biyofilik tasarım ilkeleri doğrultusunda yeniden tasarlanmıştır. Bu çalışma, Bornova Deresi örneğinde yürüttüğü analizler ışığında, kentsel dere koridorlarının biyofilik ilkelerle rehabilitasyonu için bütüncül bir tasarım stratejisi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, focusing on the case of Bornova Stream in İzmir, evaluates the ecological degradation of urban stream corridors within the framework of biophilic design principles. Using remote sensing indices such as NDVI, NDWI, NDBI, and LST, along with landscape metrics, the environmental changes in the stream's surroundings were analyzed for the period between 2016 and 2024. The analyses quantitatively demonstrated that during this period, the ecological link between blue and green infrastructure weakened, the natural integrity of the stream corridor became fragmented, and the urban heat island effect intensified. Based on these findings, the identified problematic areas have been redesigned in accordance with biophilic design principles. Based on its analysis of the Bornova Stream case study, this study develops a holistic design strategy for the rehabilitation of urban stream corridors using biophilic principles.