Ev tekstilinde hammadde olanaklarına bağlı olarak Tufting tekniği ile doku oluşturma
Texture formation through Tufting technique based on raw material possibilities in home textiles
- Tez No: 959028
- Danışmanlar: DOÇ. BAŞAK ÖZDEMİR UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnsanlar, tarihsel süreç boyunca yaşam alanlarını yalnızca barınma gereksinimlerini karşılamak amacıyla değil aynı zamanda kimliklerini ifade etme ve estetik değerlerini yansıtma aracı olarak da biçimlendirmiştir. Bu süreçte tekstil, iç mekânlarda hem işlevsel hem de estetik bir değer kazanmıştır. Dokuların yüzeylerde oluşturduğu etki, mekânın atmosferini belirleyen güçlü bir ifade aracı haline gelmiştir. Üretim tekniklerinin gelişmesi ve hammadde çeşitliliğinin artmasıyla birlikte tekstil, insanların örtünme ya da barınma ihtiyaçlarını karşılama işlevi dışında, mekânlara hacim ve güçlü bir ifade kazandıran, estetik bir öğe olarak değerlendirilmektedir. Bu tez çalışması, ev tekstili tasarımında tufting tekniği kullanılarak, farklı iplik türleriyle hacimsel yüzeyler oluşturma olanaklarını araştırmaktadır. İç mekânlarda tekstilin estetik ve işlevsel açıdan kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte, doku ağırlıklı yüzey uygulamaları ve kullanım alanları belirgin bir şekilde artış göstermiştir. Bu sebeple, çalışmada hem doğal (jüt, pamuk, keten, viskon, ipek) hem de sentetik (polyester, akrilik, fantezi iplikler) liflerle oluşturulan yüzeylerin teknik ve görsel etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü giriş olan araştırmanın ikinci bölümünde; mekân, tekstil ve ev tekstili kavramları araştırılmıştır. Mekân kavramının oluşumu, iç ve dış mekân olarak ayrımı ve tekstilin bu kavrama dahil oluşu; tekstil ve ev tekstili kavramları ve tarihi gelişimlerine kısaca yer verilmiştir. Hammaddelerin özellikle ev tekstili alanında kullanım alanları araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, araştırmanın uygulama yöntemi olan Tufting tekniğinin, tanımı ve tarihçesi, kullanılan makineler ve yüzey oluşturma yöntemleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, tufting tekniğini kullanan yerli ve yabancı sanatçı, tasarımcı ve uygulayıcılar ile çevrimiçi ortamda yazılı röportaj gerçekleştirilmiş, sanatsal yaklaşımları, çalışmaları ve uygulama yöntemleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın beşinci ve son bölümünde ise özgün uygulamalara yer verilmiştir. Araştırma kapsamında farklı iplik türleri kullanılarak deneysel yüzeyler oluşturulmuştur. Bu yüzeyler farklı iplik türleriyle ve tufting tabancasının yüzey oluşturma olanakları ile uygulanmıştır. Her bir örnek basit bir kodlama yöntemi ile kodlanmıştır. Yüzeyler, ön, arka ve yan olmak üzere üç farklı açıdan incelenmiş; iplik yapısı, yüzey görünümü, dokusal etki ve hav yüksekliği gibi çeşitli ölçütler üzerinden sistematik bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, tufting tekniğinin sadece teknik bir üretim yöntemi olmadığını, aynı zamanda yüzeyde derinlik, hacim ve doku oluşturma olanağı sağlayan bir ifade aracı olduğunu göstermiştir. Böylece tufting yöntemi, ev tekstili tasarımında yaratıcı ve işlevsel yüzeyler geliştirmek için etkili bir teknik olarak değerlendirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have shaped their living spaces not only to meet their shelter needs but also as a means of expressing their identity and reflecting their aesthetic values. In this process, textiles have gained both functional and aesthetic value in interior spaces. The effect created by textures on surfaces has become a powerful means of expression that determines the atmosphere of a space. With the development of production techniques and the increase in raw material diversity, textiles have come to be regarded not only as a means of meeting people's clothing or shelter needs but also as an aesthetic element that adds volume and a strong expression to spaces. This thesis study investigates the possibilities of creating volumetric surfaces using different types of yarns through the tufting technique in home textile design. With the expansion of textile applications in interior spaces from both aesthetic and functional perspectives, texture-focused surface applications and their usage areas have seen a significant increase. For this reason, the technical and visual effects of surfaces created with both natural (jute, cotton, linen, viscose, silk) and synthetic (polyester, acrylic, fancy yarns) fibers were evaluated comparatively in this study. This study consists of five sections. The second section of the study, which begins with an introduction, examines the concepts of space, textiles, and home textiles. It briefly discusses the formation of the concept of space, the distinction between interior and exterior space, and the inclusion of textiles in this concept, as well as the concepts of textiles and home textiles and their historical development. The study also examines the uses of raw materials, particularly in the field of home textiles. In the third section, the tufting technique, which is the application method of the research, is discussed in terms of its definition and history, the machines used, and surface creation methods. In the fourth section, written interviews were conducted online with local and foreign artists, designers, and practitioners who use the tufting technique, and their artistic approaches, works, and application methods were evaluated. He fifth and final section of the study presents original applications. Experimental surfaces were created using different types of yarns within the scope of the research. These surfaces were applied using different types of yarn and the surface creation capabilities of the tufting gun. Each sample was coded using a simple coding method. The surfaces were examined from three different angles: front, back, and side. A systematic evaluation was carried out based on various criteria such as yarn structure, surface appearance, textural effect, and pile height. The research findings demonstrate that the tufting technique is not merely a technical production method but also an expressive tool that enables the creation of depth, volume, and texture on surfaces. Thus, the tufting method can be considered an effective technique for developing creative and functional surfaces in home textile design.