Noether simetrisi yaklaşımı ile (2+1) boyutlu F(T) kuramında bazı çözümler
Some solutions in (2+1) dimensional F(T) theory via noether symmetry approach
- Tez No: 959029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİM GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, (2+1) boyutlu F(T) teleparalel kütle-çekim kuramını Noether simetri yaklaşımıyla inceleyerek, kuramın izin verdiği astrofiziksel ve kozmolojik çözümleri elde etmek ve bu çözümlerin fiziksel özelliklerini analiz etmektir. Yöntem: Kuramdan türetilen eylem fonksiyonlarının Lagranjiyenine Noether simetri koşulları uygulanmış, bu sayede F(T) fonksiyonunun ve metrik potansiyellerinin alabileceği biçimler belirlenmiştir. Kara delik çözümleri için statik ve dairesel simetriye sahip metrikler; kozmolojik çözümler için ise FLRW ve Anizotropik metrikler kullanılmıştır. Elde edilen çözümler, tekillik yapıları ve termodinamik özellikleri bakımından değerlendirilmiştir. Bulgular: Kara delik çözümünde, termodinamiksel olarak kararlı BTZ kara deliği ile birlikte, kütle ve model parametrelerine bağlı olarak geçilebilir solucan deliği ile regüler kara delik arasında geçiş yapan bir“black-bounce”geometrisi elde edilmiştir. Kozmolojik alanda ise, FLRW altında üstel genişleyen evren modeli ve Anizotropide; standart skaler alan altında üstel olarak daralan ve anizotropik davranış gösteren, fantom skaler alan varlığında ise anizotropik davranış göstermenin yanı sıra döngüsel davranışda gösteren evren modeli ortaya konulmuştur. Sonuç: Bu çalışma, F(T) kütle-çekim kuramının Noether simetrileri altında, Genel Görelilik'in tekillik problemini aşan ve solucan deliği gibi egzotik geometrilere olanak tanıyan zengin bir fenomenolojiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca anizotropik durumlar ile elde edilen evren modelileri, anizotropik büyük çöküş ve döngüsel kozmolojik senaryolara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to analyze the (2+1)-dimensional F(T) teleparallel gravity theory using the Noether symmetry approach, to obtain the astrophysical and cosmological solutions permitted by the theory, and to investigate their physical properties. Method: The Noether symmetry conditions were applied to the Lagrangian derived from the action functions of the theory, allowing the functional form of F(T) and the metric potentials to be determined. For black hole solutions, static and circularly symmetric metrics were used, while for cosmological solutions, FLRW and anisotropic metrics were employed. The obtained solutions were analyzed in terms of their singularity structures and thermodynamic properties. Findings: In the black hole solution, a“black-bounce”geometry has been obtained that interpolates between a traversable wormhole and a regular black hole depending on the mass and model parameters, alongside the thermodynamically stable BTZ black hole. In the cosmological context, an exponentially expanding universe model is presented under the FLRW metric, while in the anisotropic case, the model exhibits an exponentially contracting and anisotropic universe under a standard scalar field, and under a phantom scalar field, the universe not only shows anisotropic behavior but also features cyclic dynamics. Results: This study demonstrates that the F(T) gravity theory, under Noether symmetries, possesses a rich phenomenology that goes beyond the singularity problems of General Relativity and allows for exotic geometries such as wormholes. Moreover, the cosmological models obtained in anisotropic scenarios shed light on anisotropic big crunch and cyclic cosmological frameworks.