Çölyak hastalığına yol açan immünojenik epitoplar bakımından tarihsel ve tescilli kışlık ekmeklik buğday çeşitlerinin karşılaştırılması
Comparison of historical and registered winter bread wheat varieties in terms of immunogenic epitopes causing celiac disease
- Tez No: 959033
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
raporuna göre ise, ülkemizde çölyak hastalığı 154027 vaka ile rapor edilmiştir. Bu hastalık, glüten olarak adlandırılan bir protein kompleksine karşı gelişen bağışıklık tepkisi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de farklı dönemlerde yetiştirilen modern ve geleneksel buğday çeşitlerinin, çölyak hastalığını tetikleyebilecek immünojenik epitop düzeyleri incelenmiş; çeşitler arasındaki farklılıklar ile yetiştirme koşullarının bu düzeyler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, 1930-2022 yılları arasında geliştirilen 24 farklı buğday çeşidi, Konya'nın Ilgın ilçesinde, sulu ve kuru tarım koşullarında, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlı olarak yetiştirilmiştir. Numuneler, tescil dönemlerine göre Tarihsel (
Özet (Çeviri)
of the Republic of Turkey, celiac disease has been reported in 154,027 cases in the country. This disease emerges as a result of an immune response to a protein complex called gluten. In this study, the levels of immunogenic epitopes that may trigger celiac disease were examined in modern and traditional wheat varieties grown in Turkey at different periods; the differences between the varieties and the effects of cultivation conditions on these levels were evaluated. Within the scope of the research, 24 different wheat varieties developed between 1930 and 2022 were cultivated under irrigated and rainfed conditions in Ilgın district of Konya using a randomized complete block design with three replications. Samples were classified into six groups based on registration periods as Historical (