Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda, yapılandırılmış video bazlı oyunların dikkat, görsel algı ve duyu profiline etkisi
Effects of structured video-based games on attention, visual perception and sensory profiles in children with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 959062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dikkat süresinde azalma, dürtüsellik, aşırı hareketlilik ve organizasyon güçlükleri gibi belirtilerle karakterize olan nörogelişimsel bir bozukluktur. Bu çalışmada dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda yapılandırılmış video bazlı oyun grubu (VBOG) ile bireysel yapılandırılmış ergoterapi grubu (BYEG) uygulamalarının dikkat, görsel algı ve duyusal profil üzerindeki etkilerine bakmayı amaçlandı. Çalışmaya 5-12 yaş aralığında yer alan 30 çocuk dahil edildi; katılımcılar rastgele olarak VBOG (n=15) ve BYEG (n=15) gruplarına atandı. Müdahale hafta 3 seans olacak şekilde 4 hafta sürdü. Her iki grupta da dikkat seviyesinin değerlendirilmesi için DSM-5 Düzey 2 Dikkatsizlik Ölçeği, görsel algıyı ölçmek için Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi ve duyusal profili değerlendirmek için Duyu Profil Testi kullanıldı. Veriler SPSS 23.0 yazılımı ile analiz edildi; normal dağılım göstermeyen değişkenler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi ile analiz edildi. Bulgular değerlendirildiğinde hem BYEG hem de VBOG gruplarında dikkat düzeylerinde anlamlı artış gözlendi. Görsel motor algı becerilerinde iki grupta da gelişme gözlendi. Duyusal profilin“duyusal işlem”alt boyutunda iki grupta da anlamlı gelişme gözlendi ancak“modülasyon”ve“davranışsal-duygusal tepkiler”alt boyutlarında iki grupta da anlamlı farklılık bulunamadı. Müdahale sonrası sonuçlar gruplara göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı; iki müdahale yönteminin de benzer etkileri olduğu görüldü. Bu çalışmadan elde edilen bulgular ışığında yapılandırılmış video tabanlı oyun ve ergoterapi uygulamalarının DEHB olan çocuklarda benzer etkilere sahip olduğu görüldü; her iki yöntemin de dikkat, görsel motor algı becerileri ve duyusal işlem becerilerini arttırdığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder characterized by symptoms such as decreased attention span, impulsivity, hyperactivity, and organizational difficulties. In this study, we aimed to investigate the effects of structured video-based play group (VBOG) and individually structured occupational therapy group (BYEG) applications on attention, visual perception, and sensory profile in children with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). Thirty children between the ages of 5 and 12 were included in the study; participants were randomly assigned to VBOG (n=15) and BYEG (n=15) groups. The intervention lasted 4 weeks, with 3 sessions per week. In both groups, DSM-5 Level 2 Inattention Scale was used to assess attention level, Bender Gestalt Visual Motor Perception Test was used to measure visual perception, and Sensory Profile Test was used to assess sensory profile. Data were analyzed with SPSS 23.0 software; Variables that did not show normal distribution were analyzed using the Wilcoxon Signed Rank Test and Mann-Whitney U Test. When the findings were evaluated, a significant increase in attention levels was observed in both BYEG and VBOG groups. Improvement in visual motor perception skills was observed in both groups. Significant improvement was observed in the“sensory processing”subscale of the sensory profile in both groups, but no significant differences were found in the“modulation”and“behavioral-emotional responses”subscales. When the post-intervention results were compared according to the groups, no statistically significant difference was found; it was seen that the two intervention methods had similar effects. In the light of the findings obtained from this study, it was seen that structured video-based games and occupational therapy applications had similar effects in children diagnosed with ADHD; both methods were found to increase attention, visual motor perception skills, and sensory processing skills.