İnvaziv meme karsinomlu olgularda lenfovasküler invazyon varlığının MR tekstür analiz ile değerlendirilmesi
Evaluation of lymphovascular invasion in invasive breast carcinoma using MRI texture analysis
- Tez No: 959079
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızın amacı, invaziv meme karsinomu mevcut olgularda, lenfovasküler invazyon varlığının preoperatif dönemde öngörülebilirliğini araştırmak amacıyla, biyopsi öncesindeki manyetik rezonans görüntülerdeki tümöral ve peritümöral alandan tekstür analiz ile elde edilen özniteliklerin lenfovasküler invazyon ile ilişkisini ortaya koymaktır. Ocak 2017 ile Ağustos 2024 tarihleri arasında, histopatoloji verifiye invaziv meme karsinomu mevcut, biyopsi öncesi tanısal dinamik kontrastlı meme manyetik rezonans incelemesi hastane sisteminde mevcut olan, herhangi bir neoadjuvan tedavi almamış 117 erişkin kadın hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar postoperatif histopatolojik duruma göre lenfovasküler invazyon pozitif (+) (n=65) ve lenfovasküler invazyon negatif (-) (n=52) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her bir lezyon için boyut, şekil, intratümoral nekroz varlığı, histolojik subtip, nükleer grade, moleküler subtip, Ki-67 indeksi bilgileri not edildi. Her olgu için fibroglandüler doku yoğunluğu, arka plan kontrastlanması, manyetik rezonans görüntülerde aksiller patolojik lenf nodu varlığı, peritümöral ve subkutan ödem, peritümöral alanda bitişik damar işareti varlığı değerlendirildi. Her bir lezyon için T2 ağırlıklı seri ve kontrastlı T1 ağırlıklı görüntülerde 3 boyutlu segmentasyon yapıldı. Tüm pre-proses işlemlerin ardından 3D slicer programı kullanılarak her sekansta 1129 öznitelik çıkarıldı. Çalışmada; student-t, Mann-Whitney U, ki-kare testleri uygulandı ve anlamlı bulunan öznitelikler için ROC analizi ile AUC, cut-off, duyarlılık ve özgüllük değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca klinik-radyolojik değişkenler için çok değişkenli regresyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the preoperative predictability of the presence of lymphovascular invasion in patients with invasive breast carcinoma by examining the association between lymphovascular invasion and features obtained through texture analysis from both the tumoral and peritumoral regions on pre-biopsy magnetic resonance imaging. Between January 2017 and August 2024, a total of 117 adult female patients with histopathologically confirmed invasive breast carcinoma, who had undergone diagnostic dynamic contrast-enhanced breast magnetic resonance imaging prior to biopsy and had not received any neoadjuvant therapy, were included in the study. Based on the postoperative histopathological evaluation, the patients were divided into two groups: those with lymphovascular invasion (n=65) and those without lymphovascular invasion (n=52). For each lesion, data regarding tumor size, shape, the presence of intratumoral necrosis, histological subtype, nuclear grade, molecular subtype, and Ki-67 index were recorded. Additionally, for each patient, fibroglandular tissue density, background parenchymal enhancement, the presence of pathological axillary lymph nodes on magnetic resonance imaging, peritumoral and subcutaneous edema, and the presence of adjacent vessel sign in the peritumoral region were assessed. Three-dimensional segmentation was performed for each lesion on T2-weighted and contrast-enhanced T1-weighted series. Following all preprocessing steps, a total of 1,129 features were extracted from each sequence using the 3D Slicer software. Statistical analyses were conducted using the Student's t-test, the Mann–Whitney U test, and the Chi-square test. For features found to be statistically significant, receiver operating characteristic curve analysis was used to calculate the area under the curve, cutoff value, sensitivity, and specificity. In addition, multivariate logistic regression analysis was applied to evaluate clinical and radiological variables in relation to the presence of lymphovascular invasion. All statistical analyses were performed using the Statistical Package for the Social Sciences software, version 25.0. A p-value less than 0.05 was considered statistically significant. In the group with lymphovascular invasion, tumor size was significantly larger compared to the group without lymphovascular invasion (p=0.014); however, it was not identified as an independent predictive factor in the multivariate model.