Regional decentralization, health policy and COVID-19: The case of the regions of Lombardy and Veneto, Italy
Bölgesel adem-i merkeziyetçilik, sağlık politikası ve COVID-19: Lombardiya ve Veneto bölgeleri örneği, İtalya
- Tez No: 959080
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Krizler, adem-i merkeziyetçi yönetişim biçimlerinin en sert biçimde sınandığı anlardır. COVID-19 pandemisi, aynı ulusal yasal çerçeveye tabi olmalarına rağmen adem-i merkeziyetçi sağlık hizmetleri açısından farklı modeller benimseyen iki İtalyan bölgesi, Lombardiya ve Veneto, arasında bölgesel kriz yönetimi kapasitelerinde belirgin farklılıkları gözler önüne sermiştir. Bu tez, bölgesel adem-i merkeziyetçiliğin kriz yönetimindeki etkinliğinin üçlü bir verimlilik koşuluna dayandığını savunmaktadır: politika yapımı topluma duyarlı olmalı, karar alma süreci bölgesel ölçekte merkezileştirilmeli ve politika uygulaması özerk bir yapıyla yürütülmelidir. Çalışma, devleti temsil, örgütlenme ve müdahale biçimleri üzerinden kavramsallaştıran Bob Jessop'un stratejik-ilişkisel yaklaşımından (2008) yararlanarak, farklı bölgesel sağlık hizmeti modellerinin Lombardiya ve Veneto'da kriz yönetişim kapasitesini nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Bu teorik çerçeve, kriz müdahalelerinin ardındaki nedensel yapıları açığa çıkarmada güçlü bir rol oynar. Bu çerçevede, Şengül'ün (2023) geliştirdiği çok aktörlü ve çok ölçekli assemblage yaklaşımı bu analizi operasyonelleştirmektedir. Jessop'un teorik olarak tanımladığı nedensel yapılar, Şengül'ün kurumsal ve ilişkisel düzlemleri haritalayan çerçevesi aracılığıyla somut bölgesel karar alma ağları ve müdahale biçimleriyle ilişkilendirilmektedir. Bu yaklaşımlar birlikte, Veneto'nun önleyici, bölgesel olarak yerleşik ve topluma duyarlı müdahalelerinin pandeminin ilk dalgası sırasında neden daha etkili olduğunu; buna karşılık Lombardiya'nın parçalı ve hastane merkezli stratejisinin ise sistemik aşırı yüklenmeyle sonuçlandığını açıklamak için sağlam bir analitik mercek sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Crisis constitutes the most critical test for decentralized governance. The COVID-19 pandemic exposed stark differences in the regional crisis management capacities of Lombardy and Veneto, two Italian regions operating under the same national legal framework but governed by distinct models of healthcare decentralization. This paper argues that the effectiveness of regional decentralization hinges upon a triadic condition of efficiency: policy-making must be community-sensitive, regional decision-making must be centralized, and policy implementation must be autonomous. Drawing on Bob Jessop's strategic-relational approach (2008), which conceptualizes the state through the interrelated dimensions of representation, organization, and intervention, the study explores how different regional healthcare models of Lombardy and Veneto shape regional crisis governance capacities. This framework is operationalized through Şengül's (2023) assemblage to examine the multi-scalar and multi-actor governance of implementation, which allows for an in-depth examination of territorialized crisis responses. While Jessop's framework theorizes the causal dynamics behind crisis responses, Şengül's assemblage (2023) captures the relational and scalar mechanisms through which regional actors navigate and negotiate institutional constraints. Together, these approaches provide a robust analytical lens to explain why Veneto's anticipatory, territorially embedded, and community-sensitive interventions were more effective during the first wave of the pandemic, whereas Lombardy's fragmented and hospital-centric strategy resulted in systemic overload.