The effect of the Leahy-Smith America Invents Act on knowledge transfers through inventor mobility
Leahy-Smith Amerika Buluşlar Yasası'nın mucit hareketliliği yoluyla gerçekleşen bilgi transferlerine etkisi
  1. Tez No: 959078
  2. Yazar: İLBER ATAY ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
16 Eylül 2011 tarihinde Başkan Barack Obama, Leahy–Smith Amerika Buluşlar Yasası ile ABD'de yüz yılı aşkın süredir uygulanan“ilk buluş yapan”(first-to-invent) kuralını kaldırmış ve yerine“ilk başvuran”(first-to-file) kuralını getirmiştir. Literatürdeki çalışmalar, bu reformun firmaların Ar-Ge yoğunluğu tercihleri ve patentleme davranışları üzerindeki etkilerini belgelemiş olsa da yasa değişikliğinin mucitler için iş gücü piyasası üzerindeki etkisi henüz incelenmemiştir. Bu tez, firma değiştiren mucitlere odaklanarak ve mucitlerin firmalar arası hareketliliği yoluyla işveren firmaya doğru gerçekleşen bilgi transferlerini inceleyerek literatürdeki ilgili boşluğu doldurmaktadır. Firma değiştiren mucitler belirlendikten sonra, hareketlilik öncesi gözlemlenebilir özellikler bakımından benzer olan ancak firma değiştirmemiş mucitlerden oluşan bir kontrol grubu, Coarsened Exact Matching (CEM) adlı eşleştirme yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Ardından, Farkların Farkı (Difference-in-Differences) modeliyle, işveren firmaların kendi patentlerinde yeni çalışanlarının önceki buluşlarını, onları işe aldıktan sonra daha fazla kullandıkları gösterilmiştir. Dahası, mucit hareketliliğinin etkisi bilginin doğrudan kullanımının ötesine geçmektedir: Yeni çalışanın örtük bilgisi işveren firmaya yayılmakta ve firmanın bilgi setinin bir parçası haline gelmektedir. Son olarak, Leahy–Smith Amerika Buluşar Yasası'nın mucit hareketliliği yoluyla gerçekleşen bilgi transferlerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Farkların Farklarının Farkı (Difference-in-Difference-in-Differences) yöntemi ile Leahy–Smith Amerika Buluşlar Yasası'nın, yeni çalışanların örtük bilgisinin işveren firma içindeki yayılımını önemli ölçüde azalttığı gözlemlenmiş ve böylece reformun, amaçlananın aksine işleyen bir sonucu belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
On September 16, 2011, President Barack Obama signed the Leahy-Smith America Invents Act (AIA) into law, replacing the century-old first-to-invent patent awarding system with a first-to-file rule. While prior research has documented how this reform altered firms' R&D intensity choices and patenting behavior, its impact on the labor market for inventors remains largely unexplored. This thesis addresses that gap by focusing on mobile inventors (inventors who switch firms) and examines how their mobility facilitates knowledge transfer to the hiring firm. After identifying mobile inventors, I employ the Coarsened Exact Matching (CEM) method to construct a control sample of non-mobile inventors who have not switched firms but are similar to mobile inventors in pre-mobility characteristics. Then, using a difference-in-differences (DiD) approach, I show that hiring firms increase their use of new recruits' pre-move inventions after employing them. Moreover, the impact of inventor mobility extends beyond direct use: the tacit knowledge of the new hire diffuses throughout the hiring firm and becomes part of its broader knowledge base. Finally, I examine how the AIA affects knowledge transfers through inventor mobility. Applying a novel difference-in-differences-in-differences (DiDiD) design, I find that the AIA significantly reduces the diffusion of tacit knowledge from new hires, an unintended consequence that works against the reform's objectives.