The role of digital business strategy in enhancing supply chain collaboration and efficiency: Case study of Libyan manufacturing sector
Dijital iş stratejisinin tedarik zinciri iş birliğini ve verimliliğini artırmadaki rolü: Libya üretim sektörü vaka çalışması
- Tez No: 959082
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE MANAV MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüz çağında teknolojik gelişmelerin durdurulamaz olduğu kabul edilmiştir ve bu doğrultuda, teknolojiye dayalı stratejilerin benimsenmesiyle işletme operasyonlarını geliştirebilecek uygulamaların farkında olmak büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Libya imalat sektöründe Kaynak Tabanlı Görüş (RBV) ve Bilgi İşleme Teorisi (IPT) çerçevesinde, dijital iş stratejisinin tedarik zinciri iş birliği ve verimliliğini artırmadaki rolü ele alınmıştır. Çalışma, bu hedeflere ulaşmak amacıyla Libya imalat sektöründe görev yapan 280 yöneticiden anket yoluyla nicel veriler toplamıştır. Elde edilen veriler SPSS yazılımı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, dijital iş stratejisinin tedarik zinciri iş birliği (bilgi paylaşımı, karar senkronizasyonu, teşvik uyumu), operasyonel verimlilik, yenilikçilik yeteneği ve pazarlama yeteneği üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, dijital stratejiler yardımıyla tedarik zinciri verimliliğinin artırılmasına yönelik önemli çıkarımları ortaya koymakta ve Libya imalat sektöründe sürdürülebilir rekabet avantajları sağlamak amacıyla dijital dönüşüme odaklı yatırımlar yapılmasını önermektedir Anahtar Kelimeler Dijital iş stratejisi, tedarik zinciri iş birliği, operasyonel verimlilik, yenilikçilik yeteneği, pazarlama yeteneği, Libya imalat sektörü
Özet (Çeviri)
Technological advancements have been identified as unstoppable in this modern era and based on that it is important to be well aware of the practices that can enhance the business operations of an organisation with the adaptation of technology based strategies.In this study the role of digital business strategy has been discussed that has the capability to enhance SC collaboration and efficiency while employing the resource- based view (RBV) theory and information processing theory (IPT), in the Libyan manufacturing sector. The study employed a quantitative method, surveying 280 managers from Libya's manufacturing sector, to achieve these objectives. Data from the study were statistically analyzed using SPSS. Results of the study have indicated that digital business strategy positively and significantly affects SC collaboration (information sharing, decision synchronization, incentive alignment), operational efficiency, innovation capability, and marketing capability. These findings depict some important implications for improving SC efficiency with the help of digital strategies and have suggested focused investments in the realm of digital transformation that could ensure continuous competitive advantages in Libya's manufacturing sector. Keywords Digital business strategy, sc collaboration, operational efficiency, innovation capability, marketing capability, libyan manufacturing sector.