Dijital liderliğin yenilikçi iş davranışına etkisinde çalışan yaratıcılığı ve dijital teknolojilere yönelik tutumun aracılık rolü
The mediating role of employee creativity and attitude towards digital technologies in the impact of digital leadership on innovative work behavior
- Tez No: 922331
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KIRKBEŞOĞLU, ÖĞR. GÖR. GÜLTEN ŞENKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İş dünyası teknolojik yenilikler ve dijital dönüşümün etkisiyle köklü bir değişim süreci içindedir. Bu bağlamda iş dünyasında dijital liderlik, teknolojik yetkinliklerin yanı sıra, değişimi yönlendirme, inovasyonu teşvik etme, yenilikçi iş davranışlarını destekleme ve takımları motive etme becerilerini de içeren bir liderlik yaklaşımı olarak yerini almaktadır. Bu liderlik tarzı, organizasyonların dijital dönüşüm sürecinde başarıya ulaşmalarını sağlarken, çalışanların yaratıcı ve yenilikçi davranışlarını da güçlendirir. Tezin amacı, dijital liderliğin yenilikçi iş davranışına etkisinde çalışan yaratıcılığı ve dijital teknolojiye yönelik tutumunun aracı rolünün araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki bilgi teknolojileri firmaları, örneklemini ise firmalarda görev yapmakta olan 337 çalışan oluşturmaktadır. Araştırma verileri SPSS 25 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde, dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerinde doğrudan etkisi, çalışan yaratıcılığı ile dijital teknolojilere yönelik tutumun ise aracı etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, çalışan yaratıcılığının dijital liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide, çalışanların dijital teknolojiye yönelik tutumlarına göre daha güçlü bir aracı rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, organizasyonların dijital dönüşüm süreçlerinde çalışanların yaratıcılığını destekleyici bir iş ortamı oluşturarak, yenilikçi iş davranışlarını teşvik etmede önemli bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda dijital liderlerin çalışanların yaratıcılığını geliştirmeye yönelik uygulamaları benimsemeleri, organizasyonların rekabet avantajını artırmada önemli bir strateji olarak değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The business world is undergoing a profound transformation driven by technological innovations and digital transformation. In this context, digital leadership in the business world has emerged as a leadership approach that encompasses not only technological competencies but also the ability to drive change, foster innovation, support innovative work behaviors, and motivate teams. This leadership style not only ensures the success of organizations in their digital transformation processes but also strengthens employees' creative and innovative behaviors. The aim of this thesis is to investigate the mediating role of employee creativity and attitudes toward digital technology in the impact of digital leadership on innovative work behavior. The research population consists of information technology companies in Ankara, while the sample includes 337 employees working in these firms. The research data were analyzed using the SPSS 25 statistical program. The findings indicate that digital leadership has a direct impact on innovative work behavior, while employee creativity and attitudes toward digital technology play a mediating role in this relationship. Furthermore, it was found that employee creativity serves as a stronger mediator in the relationship between digital leadership and innovative work behavior compared to employees' attitudes toward digital technology. This highlights the importance of creating a work environment that supports employee creativity in promoting innovative work behaviors during digital transformation processes. Additionally, it was concluded that adopting practices aimed at enhancing employees' creativity could be considered a significant strategy for digital leaders in increasing organizational competitive advantage.