Koklaştırmada meydana gelen taneler arası bağlanma mekanizmasının incelenmesi
Investigation of the binding mechanism between particles during coking
- Tez No: 95909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Kok üretiminde, kok yapısının meydana gelmesinde etken olan parametreler içerisinde en önemlilerinden biriside taneler arasında meydana gelen bağlanma mekanizmasıdır. Burada etken olan belli bir sıcaklıkta akışkanlaşan reaktif maserallerin inert taneler arasında meydana getirdiği bağlardır. Bu bağlanmada reaktif maseraller kadar inert olan tanelerin şekilsel ve yüzey özellikleri bağlanma açısından önemli bir faktör olmaktadır. Bu çalışmada reaktif maseralleri temsilen zift ve inert yapıyı temsilen farklı sıcaklıklarda kurutma ve karbonizasyona tabi tutulmuş linyit kömürleri kullanılarak her iki yapı arasındaki bağlanma mekanizması incelenmeye çalışılmıştır. incelemelerde kesitler alınarak mikroskop altında ziftin kömür/semikok/kok yüzeylerim ıslama durumuna göre koklaşma esnasında meydana gelebilecek bağlanma hakkında bilgiler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important fector that affect to occur the structure of coke is binding mechanism which happen between particles as inert as reactive is an important actors for binding. Reactive macerals which is viscosity can occur at certain temperature that happen affected binding. During this binding, shape and surface of as inert reactive macerals is an important fector for binding. Reactive mecerals signs to pitch and inert structure subjected to lignite coal that is processing dryings and coal is used for investigation of binding mechanism is this project. In these investigations, cross-sections have been taken from the coal/semi coke/coke samples covered with poryester in order to find out the wettebiliry behavior of pitch that has a special binding occurred in the process of coke production. Then these cross sections are analyzed by a microscope to obtain the behaviors of coal mentioned above.