Dumansız yakıt üretimi ve hava kirliliğine etkisi
- Tez No: 34192
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hava kirliliğinin ana kaynağı ısınma ihtiyacından doğan kalitesiz linyitlerin yakacak olarak kullanılmasından meydana geldiği bilinmektedir. Isınmada dumansız yakıt kullanılması zaruri görünmektedir. Bu çalışmada büyük rezeve sahip olan ve dumansız yakıt üretimine elverişli Tunçbilek ve Tunçbilek linyiti kadar iyi olmayan Tavşanlı linyiti üzerine araştırmalar yapılmıştır. Labaratuar seviyesinde koklaştırma fırını kullanılarak lmm'nin altında tane iriliğindeki kömürden 500°C sıcaklıkta karbonize edilerek, 30, 60 ve 120 dakikalarda ve bu sıcaklıkta bekletilerek char üretilmiştir. Bağlayıcı olarak Melas, Zift ve Kil çeşitli oranlarda hazırlanarak kullanılmıştır. Elde edilen briketlerin mukavemetlerini artırmak için 500°C'ta 30 dakika bekletilerek tekrar karbonize edildi. Bu işlem sonunda briketler mukavemet testine tabi tutulmuşlardır. Test sonuçlan incelendiğinde bağlayıcı olarak %10 melas -%10 zift' in kullanıldığı briketlerin diğer oranlardaki bağlayıcılara göre daha mukavim oldukları görülmüştür. Karbonizasyon esnasında 30, 60 ve 120 dakikalık 500°C'de bekletilerek üç ayrı numune elde edildi ve briket mukavameti bakımından 120 dakikalık bekletme süreli numune en iyi sonucu verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that the main cause of air pollution is the low quality lignite used for domestic heating requirement. For domestic heating, smokeless fuels seams to be essential. In this thesis Tunçbilek lignite, which is eligible to produce smokeless fuel and has large reserve, has been studied as well as Tavşanlı lignite which is lower than Tunçbilek lignite in quality. Using a Furnace with 500°C temperature carbon-char was obtained from lignite particles with diameter less than 1 mm operating 30, 60 and 120 minutes heating periods. As cohesive material several combinations of Molasses, Asphalt and Clay was used. The obtained bricks were 30 minutes more reheated at 500°C temperature to improve the strength. After this the strength of bricks were tested. With respect to the results of tests, it is found that the cohesive including %10 molasses and %10 Asphalt gives better resistance than the other combinations of it. Three different samples obtained for 30, 60 and 120 minutes heating period were also tested and the one obtained for 120 minutes was more durable than the other.